• 1
  • 2
wtorek, 11 styczeń 2022 15:50

Uwaga! Nadciąga silny mróz!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Dziś (11 stycznia) wydano ostrzeżenie dla powiatów województwa podlaskiego. Tej nocy oraz nad ranem będzie trzeba szczególnie uważać, bo zrobi się naprawdę zimno.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie mają dobrych wiadomości dla mieszkańców niektórych rejonów województwa podlaskiego. Nadchodzącej nocy oraz jutrzejszego ranka w dziesięciu powiatach ma być naprawdę mroźnie!

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnego mrozu IMGW wydało dla powiatów: augustowskiego, białostockiego, Białystok(3), bielskiego, hajnowskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego, suwalskiego oraz Białegostoku i Suwałk.

„Prognozuje się temperaturę minimalną miejscami od -15°C do -13°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h” – informuje IMGW.

Ostrzeżenie jest ważne od godziny 23:00 dnia 11.01.2022 do godziny 08:00 dnia 12.01.2022. Prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnej aury wynosi 70 procent.

Jak należy zachować się w przypadku tak gwałtownego spadku temperatury? Istnieją specjalne zasady. Poznaj je i uchroń się przed negatywnymi skutkami silnego mrozu!

1. Gdy wychodzisz na dwór, koniecznie ubierz się ciepło. Najlepiej załóż kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć (np. sweter, gdy spocisz się w trakcie wysiłku). Nie zapomnij również o ochronnej bieliźnie (np. termicznej), ciepłej kurtce z kapturem, czapce, szaliku i rękawiczkach. Koniecznie załóż buty odporne na przemakanie.

2. Pamiętaj, aby nie wychodzić na mróz, kiedy jesteś głodny. Warto przed udaniem się na zewnątrz zjeść kaloryczny posiłek. Aby zagrzać się podczas przebywania na dworze, miej ze sobą termos z gorącą herbatą.

3. Jeśli wiesz, że musisz wyjść na silny mróz, nie pij alkoholu. Spożycie wysokoprocentowych trunków przyśpiesza krążenie, czego konsekwencją jest zwiększenie wymiany ciepła między organizmem a otoczeniem. Doprowadzić to może do szybkiego wychłodzenia ciała.

4. Koniecznie zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk – posmaruj je kremem ochronnym. Warto też mieć na uwadze, aby przed wyjściem na dwór wyjąć ze skóry twarzy metalowe ozdoby (kolczyki).

5. Zimą chodzi się znacznie wolniej – pamiętaj o tym, wychodząc na dwór! Łatwiej jest również zabłądzić wśród przysypanych śniegiem ścieżek. Dlatego kiedy udajesz się na zewnątrz, a termometr wskazuje sporo stopni poniżej zera, poinformuj kogoś (np. rodzinę), gdzie się udajesz i kiedy mniej więcej planujesz wrócić. Nie zapomnij jednak zameldować się, gdy będziesz już z powrotem w domu. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych fałszywych alarmów.

6. Jeśli wybierasz się na dłuższą zimową wyprawę, nie idź sam. W grupie jest zdecydowanie bezpieczniej!

7. Podczas dłuższych wypraw, kiedy idziesz z grupą osób, a teren jest mocno zaśnieżony, pamiętaj o nieforsowaniu się. Pamiętaj o tym, że co jakiś czas trzeba zmieniać osobę prowadzącą. Przecieranie szlaku jest bowiem strasznie męczące i nie może tego robić cały czas jedna osoba.

8. Jeśli czujesz, że coś ci dolega lub jesteś zmęczony czy głodny, nie wychodź na silny mróz. Nie ryzykuj!

9. Kiedy czujesz, że lekko odmroziłeś sobie palce, możesz włożyć je do chłodnej lub letniej wody.

10. Jeśli czujesz, że twoje odmrożenia są już bardziej poważne, koniecznie udaj się do lekarza!

Podsumowując, jeśli na dworze panują bardzo niskie temperatury, zachowaj dużą ostrożność i jeżeli koniecznie musisz wyjść na zewnątrz, trzymaj się powyżej opisanych zasad, a będziesz bezpieczny. Pamiętaj – z zimą nie ma żartów!

Źródło: IMGW

Gruby Benek