• 1
  • 2
czwartek, 13 styczeń 2022 17:14

Za darmo przez Kanał Augustowski. Czy ceny biletów za rejsy będą niższe?

Napisała

W nadchodzącym sezonie żeglugowym na całej długości Kanału Augustowskiego nie będą pobierane opłaty za śluzowanie. Skąd taka decyzja i kto ją wydał? Od kiedy i przez jaki okres czasu będzie można pływać tamtędy zupełnie za darmo? I czy w związku z tym ceny biletów za rejsy będą niższe? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć.

Bez opłat Kanałem Augustowskim – czy to jakaś promocja? Otóż nie jest to żaden rodzaj super okazji. Zgodnie z decyzją rządu, od 1 marca do 31 grudnia 2022 roku, w ramach tarczy antykryzysowej, zostanie wprowadzone zwolnienie z opłat za korzystanie ze śluz, pochylni, śródlądowych dróg wodnych, które stanowią własność Skarbu Państwa. To właśnie dlatego w nadchodzącym sezonie żeglugowym na całej długości Kanału Augustowskiego nie będą pobierane opłaty za śluzowanie.

Kanał Augustowski liczy ponad 103 kilometry długości, z czego 80 procent znajduje się na terenie Polski. Liczne śluzy na Kanale pozwalają pokonać różnicę poziomów wód o wysokości ponad 54 metry. Obecnie na Kanale Augustowskim znajduje się 18 śluz, za które w bieżącym roku nie trzeba będzie wnosić żadnych opłat. Z tego obowiązku będą zwolnieni wszyscy użytkownicy szlaków wodnych.

W tej sprawie wypowiedział się prezes zrzeszenia „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski”, pan Bogdan Dyjuk.

Kiedy na Kanale Augustowskim rozpocznie się sezon żeglugowy, w tym roku bez opłat za śluzowanie?

„Sezon żeglugowy rozpocznie się 1 maja. Zarządca cieków, Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, podjęło decyzję o odstąpieniu od opłat za śluzowanie na całej długości Kanału Augustowskiego. Przypomnę, że ostatnio za śluzowanie kajaków opłata wynosiła 4,40 zł, za łodzie pasażerskie 7,57 zł, a za statki 16,43 zł. W nadchodzącym sezonie tych opłat nie będzie”.

Kto skorzysta na wprowadzeniu tej ulgi?

„Zwolnienie z opłat będzie korzystne dla samej Żeglugi Augustowskiej, dla firm organizujących spływy kajakowe oraz dla prywatnych jednostek pływających”.

Co to oznacza dla turystów i mieszkańców Augustowa, którzy zechcą popływać po Kanale Augustowskim? Czy ceny biletów na rejsy będą niższe?

„Śluzowanie nie obciąży kosztu biletów. Czy ceny będą niższe, to będzie zależało od właścicieli jednostek pływających. W zależności od ceny paliw, kosztów utrzymania jednostek i wielu innych czynników, które mogą zdarzyć się do momentu rozpoczęcia sezonu, będą kształtowały się ceny biletów za rejsy. W ubiegłym sezonie rejs do Studzienicznej statkiem wycieczkowym kosztował 60 złotych od osoby. Jak będzie w tym roku, przekonamy się za cztery miesiące”.

Rejsy po Kanale Augustowskim to najważniejsza atrakcja Żeglugi Augustowskiej. Niezależnie od kosztu biletów warto przeżyć taką przygodę, ponieważ dostarczy ona czegoś zupełnie bezcennego – niezapomnianych wrażeń.

Gruby Benek