• 1
  • 2
piątek, 14 styczeń 2022 17:08

Wiatr sieje spustoszenie w Podlaskiem. Brak prądu i zerwane dachy

Napisała
PSP / Facebook PSP / Facebook

W piątek do wczesnego popołudnia podlascy strażacy odnotowali ponad sto interwencji. Wszystko przez bardzo silny wiatr, który zasiał spustoszenie nie tylko w województwie podlaskim, ale w całej Polsce.

Ostatnia doba była dla strażaków bardzo pracowita. Z powodu silnego wiatru interweniowali oni prawie sto razy. Jeszcze więcej zgłoszeń odnotowali w piątek (14 stycznia) do godziny 8:00.

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, ostatniej doby było 95 interwencji w związku z silnym wiatrem. Najwięcej w województwie pomorskim – 65 interwencji. Dziś (14 stycznia) do godziny 8:00 odnotowano 110 interwencji. Najwięcej było ich w województwie pomorskim – 66 oraz w województwie warmińsko-mazurskim – 20. Łącznie doszło do 205 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Na szczęście nikt nie został ranny.

Silne podmuchy wiatru spowodowały jednak niemałe spustoszenie. Bez prądu jest prawie 33 tysiące odbiorców w Podlaskiem. Te awarie dotyczą głównie mieszkańców z okolic Białegostoku. Problemy w dostawie prądu mają również miejsce w okolicach Łomży i Bielska Podlaskiego. Ekipy pracujące w terenie na bieżąco usuwają powstałe awarie.

Nie obyło się również bez zerwanych dachów oraz powalonych drzew. W Białymstoku doszło nawet do zerwania przez wiatr konstrukcji paneli fotowoltaicznych z dachu jednej z firm. Instalacja spadła na zaparkowane niedaleko samochody, czyniąc ogromne szkody.

Z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od rana napływały niepokojące wieści dotyczące aktualnej sytuacji meteorologicznej.

„Cały czas wieje wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do nawet 35-45 km/h, porywisty. Do tej pory najwyższe porywy występują głównie na północy województwa. Stacja w Suwałkach odnotowała poryw 21,5 m/s (77 km/h). Według innych punktów pomiarowych porywy osiągały od 55 km/h do 70 km/h. Silny wiatr będzie się jeszcze utrzymywał do godzin wieczornych i nadal w porywach lokalnie może osiągać 90-100 km/h, zwłaszcza w północnych powiatach” – czytamy w komunikacie z dnia 14 stycznia z godziny 08:35.

Kolejne wiadomości od synoptyków z IMGW również nie były zbyt pozytywne.

„Kolejne silne porywy o wartości 70-75 km/h wystąpiły na posterunkach w Różanymstoku, Bondarach i Jabłonowie-Wypychach, a posterunek w Biebrzy zanotował nawet około 83 km/h. W innych punktach porywy osiągają 50-65 km/h. Jednak lokalnie nadal jeszcze możliwe wartości do 90-100 km/h” – taką informację nadesłano dziś (14 stycznia) o godzinie 12:26.

Miejmy nadzieję, że wiatr zacznie się uspokajać i nie przyczyni się do powstania kolejnych strat.

Źródło: IMGW

Gruby Benek