Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 17 styczeń 2022 15:41

Nie żyje augustowianin. Zmarł z powodu przekroczenia uprawnień przez policjantów?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W maju 2021 roku doszło do tragicznej sytuacji. Augustowianin próbował targnąć się na swoje życie, a wezwani do tego zdarzenia policjanci użyli wobec niego paralizatora. Czy mężczyzna zmarł w wyniku działań funkcjonariuszy?

W maju ubiegłego roku 46-letni mieszkaniec Augustowa próbował targnąć się na swoje życie. Do tego zdarzenia zostali wezwani policjanci, którzy w pewnym momencie użyli wobec mężczyzny paralizatora, ponieważ ten zachowywał się agresywnie i nie reagował na wydawane mu polecenia. 46-latek upadł na ziemię i już nie wstał, a następnego dnia zmarł w szpitalu.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wszczęła śledztwo pod kątem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji. Śledztwo zostało jednak umorzone. W tej sprawie wypowiedział się dla nas rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Suwałkach, prokurator Wojciech Piktel.

Kiedy została umorzona sprawa dotycząca śmierci mężczyzny?

„Wobec braku znamion czynu zabronionego, dnia 24 listopada 2021 roku Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wydała postanowienie o umorzeniu sprawy. Udowodniono, że użycie przez policjantów paralizatora nie miało związku ze zgonem mężczyzny”.

Co zatem było bezpośrednią przyczyną zgonu?

„Sekcja zwłok wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny było zatrzymanie krążenia i oddychania, spowodowane zmianami chorobowymi. Śmierć nie miała więc nic wspólnego z faktem użycia paralizatora”.

Czy wydane postanowienie jest prawomocne?

„Tak, jest prawomocne”.

Czy w związku z tym jest możliwość złożenia odwołania od decyzji prokuratury?

„W polskim prawie istnieje zapis, który mówi, że zażalenie lub sprzeciw wnosi się do sądu w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia. Po tym terminie nie można wnieść odwołania, chyba że niemożność złożenia jego w określonym terminie było spowodowane przyczyną niezależną od danej osoby. Wówczas można złożyć wniosek o przywrócenie terminu złożenia zażalenia”.

Czy w tej sprawie zostało złożone odwołanie od postanowienia prokuratury?

„Postanowienie jest prawomocne, nikt nie złożył odwołania, a więc sprawa jest zakończona”.

To głośne wydarzenie, które było na ustach wszystkich mieszkańców Augustowa, w końcu znalazło swój finał. Jak się okazało 46-latek, wobec którego augustowscy policjanci użyli paralizatora, zmarł z przyczyn naturalnych.