Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 styczeń 2022 15:52

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Napisała
Miłość zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com Miłość zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com

Spośród wielu świąt rodzinnych, jakie obchodzimy w ciągu roku, jednymi z najważniejszych są Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. Dom pełen miłości, opieki, serdeczności, swoistych smaków i zapachów – to pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o naszych babciach i dziadkach. Podziękujmy im dziś za trud, jaki włożyli w opiekowanie się nami oraz okażmy im wdzięczność za uczucia, jakimi przez całe życie nas darzyli i nadal darzą. Niech będą to dla nich niezapomniane dni!

Wnuki to najskrytsze marzenia seniorów. Kiedy wnuczęta pojawiają się na świecie, rodzice stają się dziadkami i ta rola od tego momentu staje się ich główną rolą na resztę życia. Nie jest ważne, czy wnuczęta były długo wyczekiwane, czy też zostali oni dziadkami z zaskoczenia – miłość jest równie silna w obu przypadkach.

Dziadkowie są dla swoich wnuków skarbnicą wiedzy, przekazem pozytywnych emocji, autorytetem i tym ramieniem, na którym w trudnych chwilach można uronić łezkę. Specyficzna więź, jaka łączy wnuków z dziadkiem i babcią powoduje, że często to oni są pierwszymi, przed rodzicami, z którymi wnuki dzielą się swoim szczęściem lub kłopotem. Wiadomo, babcia ma zawsze czas, służy mądrą radą, wysłucha zwierzeń, nierzadko też wsunie do kieszeni wnuka czy wnuczki jakiś prezencik.

Niezależnie od tego ile mamy lat, biegniemy do swoich dziadków na niedzielny rosół, który tylko u nich smakuje najlepiej. Małe dzieci zapraszają babcię i dziadka do przedszkola na specjalnie dla nich przygotowane występy, składają życzenia, wręczają własnoręcznie wykonane laurki , obowiązkowo z sercem na pierwszej stronie. Wiadomo, dziadkowie to jedne z najważniejszych osób w naszym życiu, nie tylko wtedy gdy jesteśmy dziećmi.

Tradycje obchodzenia Dnia Babci i Dnia Dziadka

Świętowanie Dnia Babci rozpoczęło się w Polsce 21 stycznia 1964 roku, a na ten pomysł wpadła redakcja czasopisma „Kobieta i życie”, a następnie kontynuowały go inne popularne czasopisma, między innymi „Expres Wieczorny”. Aż dziesięć lat dziadkowie musieli czekać na swoje święto, gdyż ustanowione zostało dopiero w 1978 roku za sprawą telewizji publicznej. Redakcja telewizji zorganizowała konkurs na wyłonienie daty obchodów Dnia Dziadka. Padło wiele propozycji, ale ostatecznie zdecydowano, że te dwa święta powinny być obchodzone w niewielkich odstępach czasu. I tak, za oficjalny Dzień Dziadka, przyjęto datę 22 stycznia. Zatem w końcu dziadkowie również doczekali się swoich piosenek i laurek z wielkim czerwonym sercem na pierwszej stronie.

Święto babci i dziadka obchodzone jest na całym świecie, chociaż przyjmuje inne formy niż w Polsce. W stanach Zjednoczonych dziadkowie przyjmują życzenia w tym samym dniu, a symbolem tego święta jest niezapominajka. Wspólnie obchodzą swoje święto również w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Zupełnie inaczej niż u nas święto dziadków i babć obchodzone jest w Japonii. Tam to święto nosi nazwę Dnia Szacunku dla Wieku. Francuskie babcie i dziadkowie mają swój dzień w dość odległym od siebie czasie, ponieważ babcie świętują w marcu, a dziadkowie w październiku. Nie ma to jednak żadnego wpływu na okazywanie miłości przez wnuków.

Nie tylko dla tradycji i nie tylko w dniu ich święta pamiętajmy jednak o naszych seniorach. Pamiętajmy o nich przez cały rok. Nie zapominajmy, że ciepło, przywiązanie i miłość, jaką im okażemy, odwzajemnią z nawiązką.

Przyłączamy się do świątecznej laurki, życząc wszystkim babciom i dziadkom dobrego zdrowia i długiego, szczęśliwego życia! Wszystkiego najlepszego!