• 1
  • 2
środa, 02 luty 2022 14:50

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali zwroty

Napisane przez KK
ZUS ZUS

Wraz ze świadczeniem za luty pierwsi emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł -12 800 zł, otrzymali zwrot nadpłaconego podatku.

Wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada 1 dnia miesiąca (1 lutego). ZUS będzie przelewał kolejne środki - zgodnie z terminami wypłaty świadczeń. Emeryci i renciści otrzymają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.

-  Świadczeniobiorcy, którzy czekają na wyrównanie styczniowego podatku nie muszą składania żadnego wniosków, czy tez pisać podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń przysługujących za luty. Mowa o osoby pobierające emerytury czy renty od 4 920 zł   do 12 800 zł. To one otrzymają zwrot nadpłaconego podatku - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W lutym br. blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł. - W województwie podlaskim mamy 5,5 tys. takich świadczeniobiorców. Białostocki Oddział ZUS przekaże dla nich 0,5 mln zł - dodaje rzeczniczka.

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne według starych zasadach.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu będzie neutralne. Nic nie stracą, a ich emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Według danych ZUS 95,1 proc. ogółu emerytów ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Gruby Benek