• 1
  • 2
czwartek, 03 luty 2022 14:52

Nowy blok na Silikatach. Czy mieszkańcy są zadowoleni z inwestycji?

Napisała
Burmistrz Miasta Augustowa / Facebook Burmistrz Miasta Augustowa / Facebook

W Augustowie od bardzo dawna nie budowano mieszkań komunalnych. To się jednak zmieniło – włodarze miasta postanowili, że tego typu lokale będą się sukcesywnie pojawiać. Pierwszym takim miejscem jest nowy blok na Silikatach. Co augustowianie myślą o tej inwestycji?

Na temat zapotrzebowania na mieszkania komunalne w Augustowie pisaliśmy już jakiś czas temu. Wówczas zastępca burmistrza, pan Filip Chodkiewicz, informował o budowie nowego bloku przy ulicy Turystycznej. Czas szybko płynie i nowi lokatorzy otrzymali już klucze do swoich długo oczekiwanych lokali.

W Augustowie od dawna nie budowano mieszkań komunalnych, a stare wymagają dużych nakładów na remonty. Właśnie dlatego burmistrz miasta, pan Mirosław Karolczuk, postanowił to zmienić i sukcesywnie budować nowe mieszkania, aby podnieść jakość życia mieszkańców zajmujących stare, zaniedbane bloki.

Blok przy ulicy Turystycznej 20C zbudowano przy udziale Banku Gospodarstwa Krajowego, skąd miasto pozyskało kwotę około 2 milionów złotych. Nabór i rozpatrywanie wniosków na mieszkania komunalne prowadziło ATBS „Kodrem” Sp. z o.o.

Zwróciliśmy się do prezesa spółki, pani Justyny Półtorak, aby wypowiedziała się na temat nowych mieszkań oddanych do użytku w bloku przy ulicy Turystycznej.

Kiedy lokatorom zostały wręczone klucze do nowych mieszkań na Silikatach przy ulicy Turystycznej 20C?

„21 stycznia o godzinie 16:00, w świetlicy nowego bloku komunalnego, pan burmistrz wręczył uroczyście klucze do mieszkań nowym lokatorom. Większość zainteresowanych była obecna na tym spotkaniu”.

Ile rodzin otrzymało klucze i jakie to są mieszkania? Chodzi o ilość pokoi.

„W bloku przy ulicy Turystycznej znajduje się 28 mieszkań i tyle właśnie rodzin je otrzymało. Jest to 1 mieszkanie 1-pokojowe, 19 mieszkań 2-pokojowych i 8 mieszkań 3-pokojowych. Do każdego mieszkania przyporządkowana jest jedna piwnica".

Proszę wyjaśnić, co oznacza termin oddać mieszkanie „pod klucz”?

„Mieszkanie „pod klucz” oznacza, że lokal nie wymaga żadnych prac remontowych ani nakładów finansowych. Należy je tylko umeblować i wprowadzić się. W łazienkach położone są płytki, zainstalowane są wanny i zlewozmywaki. W kuchniach na ścianach również są płytki, ponadto znajduje się tam zlew i kuchnia elektryczna. Lokatorzy już zaczęli przekazywać mieszkania poprzednio zamieszkałe i wprowadzać się do nowych mieszkań”.

Czy w Augustowie jest duże zapotrzebowanie na mieszkania komunalne?

„Jest bardzo długa lista osób oczekujących, zarówno na mieszkania socjalne, jak również komunalne. W ubiegłym roku na mieszkania komunalne wpłynęło ponad 100 wniosków, natomiast na socjalne wpłynęło 11 wniosków. Obecnie na mieszkania socjalne oczekuje 14 rodzin, a na komunalne 47 rodzin. Zasady przyznawania lokali komunalnych jak i socjalnych określa uchwała Rady Miejskiej w Augustowie”.

Czy w związku z dużym zapotrzebowaniem na takie mieszkania są plany budowy kolejnych bloków?

„Oczywiście, będziemy budować bloki przy ulicy Tytoniowej, w tak zwanej Starej Podkowie i Nowej Podkowie. Powstaną tam dwa budynki komunalne. Pierwszy 56 mieszkań, drugi 36 mieszkań. Obecnie jesteśmy na etapie kończenia projektu i uzyskiwania pozwoleń. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku dojdzie do przetargu”.

Czy oba rodzaje mieszkań są przydzielane nowym lokatorom na zawsze?

„Nie. Umowa na mieszkania komunalne zawierana jest na czas nieokreślony, natomiast na mieszkania socjalne na czas określony. Po upływie terminu umowy ponownie poddawane są weryfikacji dochody lokatorów i umowa może być przedłużona, jeśli są spełnione kryteria dochodowe”.

W związku z planami budowy kolejnych bloków komunalnych, można składać wnioski do Spółki „Kodrem” o przyznanie mieszkań.

Blok na Silikatach to pierwszy od wielu lat blok komunalny w Augustowie. Co o takiej inwestycji myślą mieszkańcy? Pod postem na profilu Urzędu Miasta na Facebooku kilka osób wyraziło swoje zdanie na ten temat.

„Od czegoś trzeba zacząć. Ceny mieszkań z kosmosu, to przynajmniej w taki sposób można pomóc” – pisze jeden z internautów.

„Nawet się postarali. Ładny obiekt i miejsce” – wtóruje inna osoba.

„Fajny blok pierwszy od dawien dawna i w pięknej okolicy” – wypowiada się jeszcze inny internauta.

„Cudowne miejsce, przepiękne mieszkania, moje marzenie się spełniło. Dziękuję Mirosław Karolczuk - Burmistrz Miasta Augustowa. Dzieci w końcu mają bezpieczny dom” – wypowiada się kolejna zadowolona osoba.

Jak widać, augustowianie są zadowoleni z inwestycji. Teraz pozostaje tylko czekać na kolejne mieszkania dla potrzebujących osób.

Gruby Benek