Wydrukuj tę stronę
środa, 16 luty 2022 12:28

Meteorolodzy ostrzegają – to będzie załamanie pogody!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed załamaniem pogody. Może być naprawdę niebezpiecznie i to nie tylko na Podlasiu!

Dziś (16 lutego) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. W ciągu dnia możliwe burze” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez synoptyków.

Komunikat obejmuje powiaty: augustowski, białostocki, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, wysokomazowiecki, zambrowski oraz Białystok, Łomżę i Suwałki.

Ostrzeżenie jest ważne od godziny 04:00 dnia 17.02.2022 do godziny 22:00 dnia 17.02.2022. Prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnej aury wynosi aż 80 procent.

Synoptycy z IMGW dodają, że ze względu na dynamiczną sytuację meteorologiczną parametry ostrzeżenia mogą ulec zmianie.

Pogoda ma dać się we znaki nie tylko mieszkańcom województwa podlaskiego. Jej drastyczne załamanie przewidywane jest również w innych rejonach naszego kraju. Z bardzo silnym i porywistym wiatrem, silnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz burzami będą musieli zmierzyć się też mieszkańcy Pomorza, Kujaw Warmii i Mazur. Gdzieniegdzie wiatr może osiągać prędkość nawet 150 km/h! Synoptycy twierdzą, że nie będzie to tylko jedna wichura, a nawet kilka następujących jedna po drugiej. Tak silne porywy mogą łamać drzewa czy zrywać linie energetyczne oraz dachy z budynków.

Taka niebezpieczna pogoda może utrzymać się w Polsce nawet do soboty. Apelujemy o zachowanie ostrożności!

Źródło: IMGW