• 1
  • 2
poniedziałek, 21 luty 2022 14:20

Ogródek piwny na Rynku Zygmunta Augusta? „Nikt się nie zgłosił”

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Gdy wiosną zaczyna świecić słońce i temperatura pozwala na dłuższe przebywanie na powietrzu, swoje podwoje otwierają ogródki piwne, zachęcając przechodniów do rozkoszowania się trunkami pochodzącymi z różnych browarów. Czy w Augustowie na Rynku Zygmunta Augusta powstanie w tym roku takie miejsce? Jego pojawienie się stoi pod dużym znakiem zapytania.

Tiergarten – to nazwa typowego ogródka piwnego. Tego typu gródki pochodzą z Bawarii, powstały w Niemczech w XIX wieku. Trafiły one również do Polski i na stałe wpisały się w krajobraz naszego kraju. Kiedy więc widzimy, że właściciele restauracji ustawiają przed swoimi lokalami stoliki i krzesła, to znak, że wiosna za pasem. W miastach ogródki piwne ustawiane są również na często uczęszczanych przez mieszkańców i turystów placach. Ogródki dekorowane są kwiatami, roślinami zielonymi, kolorowymi parasolami – wszystko to tworzy klimat sprzyjający kulturalnemu spędzaniu czasu.

W Augustowie ogródki piwne znajdują się w kilku miejscach, m.in. przy hotelach czy pensjonatach. Pandemia trochę przyhamowała ten rodzaj działalności, ale w mieście planowane jest stworzenie takiego miejsca na Rynku Zygmunta Augusta. Niestety pierwszy przetarg nie powiódł się, ponieważ żaden inwestor nie zdecydował się na podjęcie tego wyzwania.

Spytaliśmy zastępcę burmistrza, pana Filipa Chodkiewicza, czy podejmowane są przez miasto jakieś kroki, aby ogródek jednak powstał.

„Rzeczywiście, pierwsze podejście nie powiodło się. Nikt się nie zgłosił, a od przedsiębiorców otrzymywaliśmy sygnały, że jednak wciąż obawiają się oni obostrzeń, że póki co sytuacja nie jest stabilna, aby podejmować tego rodzaju inwestycje. My jednak nie ustajemy w działaniach i będzie kolejny przetarg, kolejna oferta. Rynek Zygmunta Augusta to doskonałe miejsce na ogródek piwny i będziemy starać się, aby został on otwarty na sezon letni. Jeśli się to nie powiedzie w tym roku, to z pewnością wrócimy do tematu za rok. Po to organizuje się przetargi, aby wybrać najlepszego wykonawcę, który spełni nasze oczekiwania” – informuje zastępca burmistrza.

Niepewna sytuacja spowodowana pandemią doprowadziła do ograniczenia wielu inwestycji i spowolnienia ich realizacji. Czy któryś z przedsiębiorców zdecyduje się na prowadzenie ogródka piwnego na Rynku Zygmunta Augusta? Jeśli znajdzie się chętny, to mieszkańcy będą mieli szansę relaksować się w takim właśnie miejscu już od weekendu majowego aż do końca września.

Gruby Benek