Wydrukuj tę stronę
środa, 16 marzec 2022 09:46

Blue Generation w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Augustowie

Napisane przez RED

Kiedy myślimy o zawodach przyszłości, nieraz wyobrażamy sobie biura rodem z filmu sci-fi, a automatyzacja i robotyzacja dla wielu wydają się bardzo odległe w czasie. Tymczasem jeśli się zastanowić, to takie zmiany już się toczą. Codziennie powstają nowe, bardzo ciekawe zawody. Młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje i aktywności w wielu dziedzinach.

Następnie mogą je przełożyć na przyszły zawód. Dlatego też przystąpiliśmy w tym roku szkolnym do projektu Blue Generation. Uczniowie klas VIII wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniach z p. Aleksandrą Jankowską i p. Justyną Germanek, reprezentantkami Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego. Były to spotkania informacyjne pokazujące młodym ludziom możliwości zatrudnienia, jakie daje gospodarka morska i oceaniczna.

W sektorach Niebieskiej Gospodarki w Europie zatrudnionych jest aktualnie 5,4 mln pracowników i szacuje się, że liczba ta podwoi się do 2030 roku. Problem w tym, że młodzi ludzie nie są zainteresowani karierą na morzu, a przedsiębiorstwa nie potrafią znaleźć pracowników posiadających odpowiednie umiejętności i kwalifikacje.

W Unii Europejskiej jest zarazem nawet 14 milionów młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat, którzy nie pracują, nie uczą się ani nie przygotowują do zawodu, a kolejne miliony są narażone na zostanie członkami tej grupy z racji przedwczesnego rzucania szkoły, trudności ze znalezieniem zatrudnienia lub problemów osobistych.

Zadaniem projektu Blue Generation jest wypełnienie powstającej luki i zaprezentowanie młodym ludziom sektorów Niebieskiej Gospodarki jako oferujące nowoczesne i rozwojowe miejsca pracy. Nasi uczniowie zdobyli informacje związane z sektorami przedsiębiorczości takimi jak: akwakultura, turystyka nadmorska, transport nadmorski, biotechnologia morska, energia oceaniczna, budownictwo okrętowe. Dodatkowo otrzymali informacje jakie szkoły należy ukończyć, by móc w przyszłości pracować w tych sektorach.

Spotkania odbyły się w bardzo miłej atmosferze, nasi uczniowie chętnie zadawali pytania, na które oczywiście uzyskiwali obszerne odpowiedzi. Miejmy nadzieję, że udział w tym projekcie pomoże naszym wychowankom w wyborze ich wymarzonej szkoły jak i przyszłego zawodu. Trzymamy, więc za nich kciuki.

Urszula Kuczyńska