Wydrukuj tę stronę
środa, 06 kwiecień 2022 13:59

Zwroty i nadpłaty PIT – przypominamy najważniejsze zasady

Napisane przez RH

Spośród 270 tys. zeznań PIT, które w tegorocznej akcji rozliczeniowej złożyli podatnicy z woj. podlaskiego, nadpłatę wykazano w 70 proc. deklaracji. Z kolei 17 proc. podatników musi dopłacić fiskusowi. W związku z tym, że wielu podatników pyta w jaki sposób najprościej dopłacić podatek przypominamy najważniejsze zasady dotyczące zwrotów i dopłat.

Tegoroczna akcja rozliczeń PIT trwa do 2 maja 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników rozliczenia roczne w usłudze Twój e-PIT na podstawie posiadanych przez siebie danych. Przedsiębiorcy natomiast mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje. W chwili gdy podatnicy zaakceptują i prześlą deklarację podatkową dowiedzą się czy przysługuje im nadpłata podatku bądź czy muszą podatek dopłacić.

Na miesiąc przed końcem kampanii PIT za 2021 r. urzędy skarbowe woj. podlaskiego przelały na konta podatników 183 mln zł nadpłaconego podatku. Z kolei podatnicy wpłacili dotychczas 30 mln zł, które wykazali w swoich zeznaniach jako podatek „do zapłaty".

Jak zapłacić podatek z rozliczenia rocznego

Jeżeli roczne rozliczenie PIT za 2021 rok wykazało niedopłatę podatku, należy zapłacić ją w terminie do 2 maja. Można to zrobić gotówką w placówce pocztowej lub bezgotówkowo na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online z poziomu usługi Twój e-PIT.

Przy rozliczeniu podatku PIT poza usługą Twój e-PIT, wpłacając podatek przelewem internetowym wybieramy opcję „przelew podatkowy” oraz wskazujemy:

• numer indywidualnego rachunku podatkowego tzw. mikrorachunek podatkowy, (https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego).
• kwotę podatku do zapłaty,
• okres (miesiąc, kwartał, rok),
• symbol formularza płatności (np. PIT-37).

Czym jest mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny, stały rachunek podatkowy, który służy do dokonywania płatności podatkowych. Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić wielokrotnie w każdym czasie i miejscu, np. korzystając z telefonu czy tabletu.
W szybki i prosty sposób możemy wygenerować go na stronie podatki.gov.pl. Otrzymamy go również w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy, że podamy:

• PESEL, jeśli jesteśmy osobą fizyczną,
• NIP, jeśli:

- prowadzimy działalność gospodarczą lub jesteśmy podatnikiem VAT,
- lub jesteśmy płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

W przypadku, gdy do 2 maja br. podatnik nie zmodyfikuje i nie prześle swojego zeznania PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT, z którego wyniknie podatek do zapłaty zostanie ono zaakceptowane automatycznie. Urząd skarbowy wyśle wówczas podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty wraz z załączonym indywidualnym mikrorachunkiem podatkowym do zapłaty.

W jakim terminie i formie otrzymamy zwrot

Nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania podatkowego w urzędzie i już od tego momentu możemy oczekiwać zwrotu podatku. Zwrot nadpłaty otrzymamy w ciągu:

• 45 dni - dla deklaracji składanych elektronicznie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje,
• 3 miesiące - dla deklaracji składanych w formie dokumentu papierowego.

Urząd skarbowy może dokonać jej zwrotu:

• na rachunek bankowy,
• przekazem pocztowym.

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie jego numeru do organu podatkowego. Jeżeli numer osobistego rachunku bankowego był wskazany w latach wcześniejszych i pozostaje nadal aktualny, to nie musimy wskazywać go w składanym zeznaniu. Jeśli numer jest nieaktualny bądź nigdy nie był zgłoszony to możemy go wskazać w składanym zeznaniu albo złożyć zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Formularz ten dostępny jest w usłudze e-Urząd Skarbowy lub może być złożony osobiście w urzędzie lub wysłany pocztą.

W przypadku, gdy nie posiadamy rachunku bankowego lub nie chcemy, aby nadpłata podatku została dokonana przelewem, wówczas zwrócona zostanie ona przekazem pocztowym, pomniejszonym o koszty jej zwrotu.

Status zwrotu

E-Urząd Skarbowy udostępnił swoim podatnikom nową usługę, jaką jest „status zwrotu”. Dzięki niej podatnik może samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności.

 

Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
podlaskiej KAS