• 1
  • 2
piątek, 16 wrzesień 2016 19:23

„Płonie ognisko i szumią knieje…”

Napisane przez IT

Harcerskim ogniskiem rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjno-kulturalnego Najlepsza kawa – tylko „U Turka”, organizowanego po raz kolejny przez młodzież II LO mieszkającą w Bursie Międzyszkolnej w Augustowie. Dwudniowe wydarzenie ma na celu przybliżenie młodzieży historii miejsca represji komunistycznych władz dokonywanych na terenie Augustowszczyzny.

Udział w dzisiejszym wieczorze wzięło kilkudziesięciu druhów i druhen z hufców z Augustowa i Grajewa oraz zaproszeni goście. Uroczystego rozpalenia ogniska dokonali współorganizatorzy projektu: Barbara Koronkiewicz, dyrektor II LO w Augustowie, Zbigniew Kaszlej z Klubu Historycznego im. AK, Jarosław Kwiecień, dyrektor Bursy Międzyszkolnej oraz druh Krystian Sołtys z hufca ZHP w Augustowie. Prowadzącym ognisko był Kacper Bućko, który strażniczkami ognia mianował druhny Julię Mursztyn oraz Martynę Petas.

Oczywiście na harcerskim ognisku nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania oraz gawęd. A dzisiejsze poświęcone były postawie rycerskiej oraz patriotyzmie. Obecny na spotkaniu z harcerzami burmistrz, Wojciech Walulik, przybliżył młodzieży postać Zawiszy Czarnego a ze specjalną gawędą wystąpił Marcin Zwolski z białostockiego oddziału IPN. Przedstawił historię tzw. Domu Turka, któremu poświęcony jest cały projekt oraz opowiedział o współczesnych „rycerzach” – żołnierzach wyklętych, zachęcając harcerzy do rozmowy na ten temat.

Ciąg dalszy projektu jutro – rozpocznie się grą miejską prowadzącą po historycznych miejscach Augustowa a zakończy się konkursem piosenki harcerskiej i patriotycznej.

Więcej w tej kategorii: « Na plażę Zejdź z kanapy »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek