• 1
  • 2
  • 3
środa, 26 październik 2016 17:17

Remonty w augustowskim szpitalu

Napisane przez IT

Zaplanowane na bieżący rok prace remontowe w augustowskim szpitalu powoli dobiegają końca. Kaplica szpitalna jest już odnowiona, wykonano pierwszy etap prac modernizacyjnych na oddziale chorób wewnętrznych. Całość zakończy się w grudniu bieżącego roku. Natomiast w przyszłym roku planowany jest remont kolejnych oddziałów: ginekologiczno-położniczego i dziecięcego, który zmieni swoją lokalizację.

Inwestycje podejmowane w augustowskim szpitalu są efektem prowadzonej przez powiat polityki zdrowotnej. Jak powiedział na wczorajszej (25 października) konferencji prasowej starosta, Jarosław Szlaszyński. – Dalej prowadzimy te działania, które obiecywaliśmy na początku kadencji, że zdrowie, poprawa funkcjonowania szpitala jest jednym z naszych głównych priorytetów. Mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, żeby komfort przebywania pacjentów był jak najwyższy.

Przypomnijmy, że wygląd placówki zmienia się od kilku lat. Wyremontowane zostały częściowo oddziały: zakaźny, pediatryczny i chorób wewnętrznych. Natomiast w zeszłym roku generalną modernizację przeszedł oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. W sierpniu bieżącego roku powrócono do kompleksowego remontu oddziału chorób wewnętrznych. Prace prowadzone są na dwóch odcinkach, żeńskim i męskim, zlokalizowanych na drugim i trzecim piętrze jednego z pawilonów szpitala. Remont obejmuje przede wszystkim wszystkie sale pacjentów, gdzie pojawią się sanitariaty czy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Ponadto nowy wygląd otrzymają łazienki ogólnodostępne, korytarze czy pomieszczenia personelu medycznego, które nie były odnawiane przy poprzednim remoncie. Koszt inwestycji wynosi prawie milion złotych. Prace idą zgodnie z planem. – Zakończył się pierwszy etap prac remontowych na odcinku żeńskim. Teraz będzie wykonywany drugi odcinek i na Boże Narodzenie cały oddział zostanie wykonany – powiedział starosta.

Odnowiona została także kaplica szpitalna pw. św. Maksymiliana Kolbe, w której 25 października uroczystą mszę świętą z okazji Święta Pracowników Służby Zdrowia odprawił ks. biskup Romuald Kamiński w intencji pracowników augustowskiego szpitala.

Na przyszły rok zaplanowano kolejne inwestycje. Zostaną wyremontowane oddziały: dziecięcy i ginekologiczno-położniczy. Ponadto niektóre oddziały zmienią lokalizację. – Ponieważ w głównym, najstarszym bloku szpitala są wolne miejsca po dawnej kardiologii, w tej chwili są one wykorzystywane do łóżek, nazwijmy to, rotacyjnych. (...) Po wykonaniu wszystkich prac remontowych w tym skrzydle, gdzie są oddziały: wewnętrzny, dziecięcy i zakaźny, nastąpi docelowe rozmieszczenie wszystkich oddziałów i optymalizacja wykorzystania łóżek – zapowiedział starosta. W planach jest także zakup nowych łóżek na potrzeby szpitala. – Ponieważ trochę powierzchni nam zbywa, planujemy zakontraktowanie, o takie wystąpimy, łóżek geriatrycznych, długoterminowych, hospicyjnych. To nie zależy od nas, lecz od Narodowego Funduszu Zdrowia, ale będziemy próbować więcej zakontraktować tych łóżek, bo ich brakuje wszędzie, w całym województwie. Także u nas liczba osób oczekujących do hospicjum jest znacząca.

Starosta powiedział też, że augustowski szpital zakończy drugi rok z rzędu pod względem finansowym na plusie. Wskazuje na to dodatni wynik za minione trzy kwartały. – Robimy wszystko po to, by poprawić warunki przebywania pacjentów i dostosować szpital do tych wymagań, które czekają placówki zdrowia, żeby mieć zapewnione kontraktowanie, a więc usługę dla mieszkańców i pracę dla personelu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot