• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 14 listopad 2016 19:22

Pływająca szkoła

Napisane przez RED

W poniedziałek 7 listopada na pływalni miejskiej w Augustowie odbyła się impreza inaugurująca zajęcia z wychowania wodnego dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie.

 Pierwsze zajęcia odbyły się w formie mini zawodów pływackich, w których wzięła udział znacząca większość uczniów naszej szkoły. Otwarcia imprezy dokonał dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie Pan Roman Krzyżopolski razem z przybyłymi gośćmi: Panią Bożenną Kondracką - Naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Augustowie i Panem Andrzejem Zarzeckim - Dyrektorem COSiR Augustów.

Po uroczystym otwarciu przystąpiono do zawodów sportowych. Rywalizowano w dwóch grupach sprawnościowych. Na głównej niecce pływalni rozegrano między innymi wyścigi na 50m stylem dowolnym, 25m stylem dowolnym, nurkowanie na odległość, wyławianie przedmiotów na czas, czy - najbardziej widowiskowy - wyścig na 15m z wyławianiem zatopionego przedmiotu. Druga grupa sprawnościowa demonstrowała swoje umiejętności na brodziku, a były to między innymi: leżenie na wodzie przy użyciu sprzętu pneumatycznego, przedmuchiwanie piłeczki, wyławianie przedmiotów oraz przepływanie pod makaronem.

Podczas zajęć z wychowania wodnego uczymy naszych uczniów nie tylko pływać. Woda jest przede wszystkim wspaniałym środkiem terapeutycznym, wykorzystywanym w rehabilitacji ruchowej jak również jako element terapii społecznej czy psychologicznej, niejednokrotnie pozwala znaleźć wspólny język z naszymi uczniami. Jak sami mówią „zajęcia na pływalni to nie lekcje, lecz super zabawa”, co potwierdza duża liczba uczniów podczas zawodów oraz przygotowanie się do nich, choćby w formie wykonania wielu plakatów, które później zawisły na pływalni podczas zawodów. Wychowanie wodne w naszej szkole jest adresowane do wszystkich uczniów. Nie tylko do tych zdobywających medale na zawodach krajowych i międzynarodowych, ale również, a może przede wszystkim, do tych którym woda pozwala się otworzyć na świat. Zalet płynących z udziału w zajęciach z wychowania wodnego nie sposób opisać, dla każdego ucznia jest to coś innego, indywidualnego. Dlatego należy podziękować wszystkim osobom i instytucjom które wspierają to przedsięwzięcie. Dyrektorowi COSiR Augustów Panu Andrzejowi Zarzeckiemu, który zawsze był orędownikiem zarówno sportowców i osób niepełnosprawnych. Jednak przede wszystkim Staroście Augustowskimu Panu Jarosławowi Szlaszyńskiemu, który zawsze wspiera inicjatywy związane ze sportem osób niepełnosprawnych. To dzięki środkom zapewnianym przez Zarząd Powiatu wychowanie wodne w Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie jest realne systematyczne i ciągłe. Na podsumowanie efektów tych dużych i małych zapraszamy jak co roku w kwietniu, które odbywa się podczas szkolnej imprezy „Z pływaniem za pan brat”.

Robert Chilicki
Źródło: www.augustowski.home.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot