• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 21 listopad 2016 12:46

Czy w Augustowie jest bezrobocie?

Napisane przez IT

Między innymi takie pytanie padło podczas posiedzenia Komisji Społeczno-Oświatowej Rady Miejskiej z 18 listopada. A tematem spotkania było zaopiniowanie projektu uchwały dotyczącej Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miasta Augustów na lata 2017-2025.

Niektórzy miejscy radni twierdzą, że bezrobocia w Augustowie nie ma. Czego dowodem może być fakt zatrudniania przez augustowskich przedsiębiorców naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy, ponieważ trudno jest znaleźć pracowników z naszego terenu.
- Bardzo dużo mówimy o bezrobociu. Ja, jako osoba reprezentująca też przedsiębiorców, uważam, że tego bezrobocia raczej nie ma – podzielił się swoimi spostrzeżeniami radny Mirosław Zawadzki. - W tej chwili śmiem twierdzić, że bezrobocie w Augustowie to rząd wielkości 2-2,5 %. A jest bardzo duża rzesza ludzi, którzy nie chcą pracować. Na dowód radny podał przykłady ze swego doświadczenia, że przychodzą do niego osoby skierowane z Powiatowego Urzędu Pracy tylko po to, by podbić pieczątkę a nie z zamiarem rzeczywistego podjęcia pracy. Radny pytał też uczestnicząca na posiedzeniu komisji kierownik MOPS-u w Augustowie o możliwości aktywizacji tych osób.

Wśród ogólnej liczby 3047 zarejestrowanych bezrobotnych w całym powiecie na koniec 2015 roku, jest obecnie 692 rodzin w Augustowie, które korzystają z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Choć liczba ta systematycznie spada to jednak jest trudno zaktywizować te rodziny do podjęcia pracy. Jak stwierdził radny Tomasz Dobkowski: „Tak naprawdę problem polega na tym, że trzeba dużo im zapłacić, bo kwoty, które płyną z MOPS-u są na takim poziomie, że nie opłaca się pracować”. Aktywizacji bezrobotnych nie ułatwiają także rozwiązania systemowe, chociażby wprowadzone od kwietnia tego roku świadczenie wychowawcze 500+, co zauważa także kierownik MOPS. - Proszę powiedzieć jak pracownik socjalny ma wpisać ubóstwo w rodzinie, kiedy nie liczymy do dochodu świadczenia 500+ a liczymy wszystko inne. I wiemy, że ta rodzina ma dodatkowego dochodu nierzadko od 2000 do 4000 tysięcy miesięcznie. Prawo się zrobiło sprzeczne z sobą i niejednokrotnie absurdalne – mówiła. I dodała że: - Jeżeli rodzina się kwalifikuje to nie możemy odmówić pomocy.

Z drugiej strony, wystarczy wejść na stronę Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie, by zobaczyć, że interesujących i dobrze płatnych ofert pracy jest niewiele, także dla osób z wysokimi kwalifikacjami. Dominują propozycje pracy za najniższą pensję krajową, a to wielu zniechęca do podjęcia zatrudnienia w naszym mieście.

Czy kolejny program jakim jest Gminna Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miasta Augustów zmieni coś w tej i innych kwestiach, czas pokaże.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot