• 1
  • 2
  • 3
środa, 23 listopad 2016 11:48

Świnka pospolita w Biebrzy

Napisane przez IT

Biebrzański Park Narodowy podsumował ubiegłoroczny sezon wędkarski. Z raportów przesłanych przez wędkarzy łowiących legalnie ryby w najcenniejszej rzece naszego regionu natrafiono na bardzo rzadki gatunek ryby.

Mowa o śwince pospolitej, dalekiej kuzynce karpia, której pojawienie się w wodach Biebrzy odnotowali wędkarze. To bardzo rzadko występująca ryba, typowa dla rzek podgórskich. W Biebrzy nie była oficjalnie notowana od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego zachęcają wędkarzy, aby chętnie dzielili się z informacjami o stwierdzonych rzadkich gatunkach ryb.
Warto wspomnieć również o rekordowym szczupaku o wadze ponad 13 kg, którego złowiono w omawianym sezonie w Biebrzy w okolicach Osowca.
Natomiast najczęściej zabierane z łowisk na Biebrzy były: płoć, okoń i szczupak, w mniejszym stopniu lin, wzdręga, leszcz, ukleja, kleń, krąp, jaź, karaś. Najrzadziej wyławiano takie gatunki jak boleń, jazgarz, karp, miętus i w właśnie świnka.

Źródło: K. Bach, Biebrzański Park Narodowy
Zdjęcie: Wikipedia

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot