• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 14 luty 2017 14:58

„Najdłuższa droga…” – Święto Szkoły w Netcie wspomnieniem o Sybirakach

Napisane przez  EPB

W ubiegły piątek 10 lutego minęła 77 rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. To jedna z najtragiczniejszych dat dla mieszkańców Kresów Wschodnich. Netta i okoliczne wsie opustoszały. Zesłano stamtąd łącznie 288 osób, najwięcej z Netty Folwark.

„Wybuch wojny przekreślił wszystkie zamiary, marzenia i plany (...)Czuję, że to dla nas zły omen, że oznacza: Koniec z wami, Paliaczki – burżuje, że przed nami zguba i zatracenie. Taki zresztą był cel deportacji setek tysięcy Polaków, skazanych przez reżim sowiecki na okrutną śmierć głodową, na całkowite unicestwienie”.

 Wielu wróciło do Ojczyzny. To dzięki nim wiemy o tych tragicznych wydarzeniach i o cierpieniach, jakie musieli znosić. O ich miłości i tęsknocie do kraju, o woli przetrwania i ogromnej sile. Szkoła w Netcie 23 lata temu, 10 lutego, jako pierwsza w kraju przyjęła imię Sybiraków. Od tego czasu corocznie obchodzi swoje święto, które jest dniem pamięci o wszystkich Sybirakach.

- Nadać imię szkole to także wskazać całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom, rodzicom pewien autorytet, punkt odniesienia działania. My ten punkt odniesienia wybraliśmy 23 lata temu. – mówiła dyrektor Szkoły Henryka Mołodziejko.

Tegoroczne święto było przede wszystkim wspomnieniem zmarłych Sybiraków. W ubiegłym roku zmarła cytowana powyżej Wiktoria Malinowska, autorka opowieści sybiraczki „Zapamiętane”. Pani Wiktoria znana była wszystkim uczniom. Często bywała w szkole opowiadając niestrudzenie swoje przeżycia z sybiru. To na jej cześć zorganizowano tegoroczny konkurs plastyczny „Zapamiętane... ze wspomnień Pani Wiktorii”. W 2016 roku zmarł też Jan Smoleński, dziadek uczennic, Józef Wasilewski i Barbara Kowalska, którzy nieśli sztandar podczas ubiegłorocznego święta, Romualda Kaczyńska i Jerzy Harasim – Sybiracy z Netty. Zmarł też Prezes Światowego Związku Armii Krajowej, mieszkaniec Netty - Czesław Korenkiewicz. We wzruszającej inscenizacji słowno – muzycznej uczniowie symbolicznie zapalili znicze kazdemu z nich. Coraz mniej jest naocznych świadków tamtej historii, ale historia i pamięć o nich nie umiera. Żyją wnukowie i prawnukowie, którzy chcą wiedzieć i przekazywać tę wiedzę coraz młodszym pokoleniom.

„Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą, .... „ – przywołał słowa Pisma Świętego celebrujący Mszę Świętą ks. dr Wojciech Kotarski. – Te kamienie wołają o pamięć, o modlitwę. - Nawiązał do pomników pamięci przed szkołą i w Netcie Folwark pod którymi uczestnicy pomodlili się i złożyli kwiaty.

W koncelebrze mszę odprawiał ks. Adam Kolbusz. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Augustowie prezes Jerzy Sienkiewicz i w-ce prezes Barbara Czartoszewska, Sybiraczka Wiesława Rutkowska, przedstawiciele władzy: starosta Jarosław Szlaszyński, wójt senior gminy Augustów Eugeniusz Simson, sekretarz gminy Augustów Elżbieta Pszczoła, dyrektor ZOES Janusz Wierzbicki, radni gminy Augustów, Sztandary: Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie, który po raz pierwszy nieśli nie sami Sybiracy, lecz członkowie ich rodzin; Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie z w-ce dyrektor Anną Jakucewicz na czele; poczet Zespołu Szkół im. Sybiraków w Krasnymborze z dyrektor Barbarą Kotarską; przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru, Małgorzata Dworak – córka Sybiraczki Wiktorii Malinowskiej, rodzice, mieszkańcy.

Święto szkoły było okazją do podziękowań szczególnie zasłużonym szkole i pamięci Sybiraków. Wręczono odznaczenia za zasługi dla Związku Sybiraków. Odznakę Honorową otrzymał starosta powiatu augustowskiego Jarosław Szlaszyński, srebrne Odznaki nauczyciele: Teresa Kondracka, Małgorzata Kuczyńska i Jolanta Nowicka. Ordery Przyjaciół szkoły otrzymali rodzice: Ewelina Szmygiel i Elżbieta Pieńczykowska. Uczniowie i nauczyciele podziękowali też wieloletniemu dyrektorowi szkoły, byłemu kierownikowi ZOES Janowi Ordowskiemu za pięćdziesiąt lat pracy na rzecz szkolnictwa. To także dzięki niemu szkoła przyjęła imię Sybiraków.

Niewątpliwie dobro szkoły jest jednym z głównych priorytetów mieszkańców. Świadczyć może o tym przekazywanie przez wsie pieniędzy z funduszu sołeckiego na potrzeby placówki. Przez ostatnie dwa lata szkoła otrzymała od mieszkańców 17850 zł. o czym wspomniał obecny na uroczystościach dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Gminy Janusz Wierzbicki. Podkreślił też, że ta szkoła ma wielkie sukcesy. - Od kilkunastu lat jest wśród gminnych najlepszą szkołą z najlepszymi wynikami egzaminu szóstoklasisty, zawsze powyżej średniej wojewódzkiej.

Uczniowie, nauczyciele i wszyscy mieszkańcy mają więc powody do dumy i świętowania. Na dalsze, mniej oficjalne obchody zaproszono do świetlicy w Netcie Folwark.

Komentarze  

#1 henryka 2017-02-17 11:34
Moja rodzina ze wsi Barglowka byla rowniez wywieziona na Syberie.
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^