• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 14 luty 2017 17:00

Możliwości gazyfikacji Augustowa

Napisane przez  AS

We wtorek, 14 lutego odbyło się spotkanie burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika z augustowskimi przedsiębiorcami, podczas którego przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział Białystok prezentowali możliwości utworzenia w Augustowie sieci gazowniczej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania.

Spotkanie rozpoczął burmistrz Augustowa Wojciech Walulik od przedstawienia stanu prac w zakresie uzbrajania terenów inwestycyjnych oraz perspektywy uruchomienia Podstrefy Augustów w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Wczoraj odbyło się otwarcie ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Uzbrojenie terenów Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie” – poinformował zebranych burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. – W ramach ogłoszonego przetargu zgłosiło się 8 firm. W tej chwili trwa procedura oceny ofert. Rozstrzygnięcia przetargu możemy spodziewać się w drugiej połowie lutego. Wszystko wskazuje na to, że realizacja zadania uzbrojenia Strefy, na które pozyskaliśmy dotację ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 9,2 mln zł, odbywa się w dobrym tempie i nie powinno być żadnych opóźnień – dodał burmistrz Wojciech Walulik.

Burmistrz Augustowa dodał także, że równolegle prowadzone są działania związane z utworzeniem Podstrefy Augustów w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Wszystkie niezbędne dokumenty do uzyskania zgody Rady Ministrów na rozszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej są już złożone w Ministerstwie Rozwoju. Spodziewamy się, że do maja sprawa zostanie pozytywnie dla nas rozstrzygnięta – podkreślił burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Burmistrz Augustowa poinformował także zebranych, że sprzedaż uzbrojonych gruntów w Strefie Aktywności Gospodarczej prowadzona będzie w 2018 r., ale już w tej chwili zgłaszają się chętni przedsiębiorcy, w tym także firmy zagraniczne.

Spotkanie z augustowskimi przedsiębiorcami odbyło się jednak głównie z powodu planowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa gazyfikacji Augustowa. Grzegorz Mackiewicz, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Białymstoku Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o., poinformował zebranych, że spółka Skarbu Państwa – Polska Spółka Gazownictwa na inwestycje m.in. w nowe sieci gazownicze w perspektywie najbliższych 10 lat zamierza przeznaczyć 12 mld zł. Ekspansja dystrybucyjna polskiego gazu ma odbywać się głównie na tzw. „białych plamach” na mapie Polski, czyli m.in. w woj. podlaskim.

– Spotykamy się dzisiaj z Państwem, ponieważ augustowscy przedsiębiorcy, deklarując chęć przyłączenia się do sieci, mogą stanowić lokomotywę całego przedsięwzięcia gazyfikacji Augustowa – mówił Grzegorz Mackiewicz, dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. – Warto podłączyć się do gazu, gdyż jest to rozwiązanie ekologiczne, ograniczające emisje zanieczyszczeń do atmosfery, jak również wygodne dla odbiorcy i bezobsługowe – dodał Grzegorz Mackiewicz.

Dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa przedstawił wstępne plany gazyfikacji Augustowa w oparciu o nowo wybudowane stacje regazyfikacji, które w przyszłości, po wybudowaniu Gazociągu Polska-Litwa, z sukcesem zostaną połączone z gazem liniowym. Stacje regazyfikacji w Augustowie projektowane będą w 2017 r., natomiast ich wykonanie odbywać się będzie w 2018 r. Im więcej będzie potencjalnych odbiorców gazu na obszarze Augustowa, tym większe prawdopodobieństwo, że ta inwestycja będzie opłacalna dla Polskiej Spółki Gazownictwa i dojdzie do jej realizacji. Stąd też dyrektor Grzegorz Mackiewicz zachęcał zebranych do składania deklaracji przyłączenia się do sieci, przekonując ich też dużą opłacalnością przejścia na gaz.

– Proszę pamiętać, że Polska Spółka Gazownictwa jest tylko dystrybutorem gazu, natomiast decyzja, od kogo będziecie Państwo kupować gaz należy do Państwa – podkreślał dyrektor Grzegorz Mackiewicz. – My zrealizujemy dla Państwa przyłącze do bramy domu lub firmy, a w późniejszej perspektywie gwarantujemy bezpieczeństwo i konserwację sieci.

Dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa poinformował także zebranych, że koszty związane z przyłączeniem do sieci gazowej to:

a. opłata za przyłączenie w wysokości ok. 2 376,36 zł brutto (dla przyłącza gazowego do domu jednorodzinnego o mocy przyłączeniowej do 10 m3/h i długości przyłącza od sieci gazowej max 15 mb) - dla przedsiębiorców opłata jest określana indywidualnie w zależności od potrzeb mocy
b. koszty wykonania wewnętrznej instalacji gazowej, zakup kotła gazowego, itd.

Aby zgłosić swoją deklarację przystąpienia do sieci gazowniczej w Augustowie należy do 24 lutego wypełnić ankietę – do pobrania poniżej – i odesłać ją mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., ewentualnie listownie na adres:

Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
Oddział Zakład Gazowniczy w Białymstoku
ul. Gen. Stanisława Sosabowskiego 24
15-182 Białystok

 

Urząd Miejski w Augustowie

Komentarze  

#3 Gaz. 2017-02-14 21:23
I bardzo dobrze,że może coś się ruszy w kierunku alternatywnego i innego dostawcy ciepła, niż augustowski mpec,bo ciągle są problemy,a to nie można,a to trzeba się rozbudować i dalej nie można.
Cytować
#2 Gaz. 2017-02-14 21:20
Ankieta : http://urzad.augustow.pl/sites/default/files/ankieta_psg.pdf
Cytować
#1 magda 2017-02-14 20:34
gdzie ta ankieta?
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^