• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 16 luty 2017 17:50

Studenci PB budują nowy łazik marsjański

Napisane przez  DS

To będzie 7 analog łazika marsjańskiego, który projektują i budują studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. W czerwcu chcą zaprezentować możliwości nowego robota na zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

University Rover Challenge na pustyni w stanie Utah to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. W tym roku odbędą się od 1 do 3 czerwca. Zawody cieszą się coraz większą popularnością. Do tegorocznych zmagań zgłosiły się 82 drużyny z 13 krajów. Z Polski zgłosiło się 10 zespołów, oprócz reprezentantów Politechniki Białostockiej, także uczelnie z Rzeszowa, Łodzi, Wrocławia i Warszawy.
Studenci Wydziału Mechanicznego PB budują analogi łazików marsjańskich od 2010 roku. Skonstruowali już 6 takich robotów (Magma, Magma 2, Hyperion, Hyperion 2, #next oraz RED). 6 razy brali udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA: 3 razy zajęli I miejsce (w 2011, 2013, 2014 r.), raz III (w 2010 r.), raz IV (w 2015 r.) i raz - VII (w 2016 r.).

By wziąć udział w konkurencjach rozgrywanych na pustyni w stanie Utah należy przejść kilkustopniowe kwalifikacje. Pierwszy etap, czyli oficjalna rejestracja, już za nami - informuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, sprawująca opiekę naukową nad zespołem. Przed nami kolejny, czyli przygotowanie i przesłanie dokumentacji technicznej dotyczącej projektu, a następnie prezentacja filmu pokazującego działanie łazika. To kończy formalną część kwalifikacyjną. Pozostaje tylko czekać na informacje, które drużyny zostały zakwalifikowane do czerwcowych zawodów.
Paweł Turycz, student automatyki i robotyki koordynujący projekt, informuje, że tegoroczna konstrukcja będzie różniła się od poprzednich. Spowodowane jest to koniecznością dostosowania konstrukcji do wymogów konkursu i nowych konkurencji, w których mamy szanse startować. Powtórzone będą rozwiązania, które sprawdziły się podczas poprzednich edycji zawodów - na przykład budowa modułowa, ułatwiająca serwisowanie robota.

Na czym polegają utrudnienia przygotowywane przez organizatorów URC 2017? Na przykład łaziki będą musiały samodzielnie dotrzeć do punktów położonych w kamienistym, pagórkowatym terenie. W dodatku skróceniu uległ czas, jaki zespoły mają na przygotowanie pomiędzy 2 konkurencjami terenowymi, to jest pomiędzy zadaniem asystowania astronaucie a przejazdem w trudnym terenie. To wymusza zastosowanie rozwiązań umożliwiających szybką zmianę konfiguracji łazika oraz szybką diagnostykę całej konstrukcji. Priorytetami konstrukcyjnymi są: zwiększenie zasięgu komunikacji, dłuższy czas działania na zasilaniu bateryjnym, większa zdolność manewrowania, zupełnie nowa koncepcja robotycznego ramienia, a przy tym - redukcja wagi konstrukcji - dodaje Paweł.

Trwają prace nad konstrukcją, studenci przygotowują prototyp podstawy jezdnej. Planowane testy prototypu przewidziane są na marzec. Dzięki temu studenci chcą wykryć ewentualne wady konstrukcyjne oraz programowe i je poprawić jeszcze w Polsce.

Zespół tworzą studenci Wydziału Mechanicznego:
Paweł Turycz - mechanik, konstruktor, koordynator projektu;
Krzysztof Wojciech Zalewski - mechanik, konstruktor;
Adrian Pilis, mechanik - konstruktor;
Aneta Łukowska - konstruktor, odpowiedzialna za zadanie naukowe;
Piotr Tomaszuk - programista, elektronik;
Łukasz Mierzejewski - programista, elektronik;
Tomasz Szczęsny - programista, elektronik.

Dorota Sawicka

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^