• 1
  • 2
  • 3
sobota, 25 marzec 2017 01:40

Z Puszczy Augustowskiej do warszawskiego ZOO

Napisane przez KR
Źródło: www.wrotapodlasia.pl Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej przekazali w czwartek, 23 marca do ogrodu zoologicznego w Warszawie samicę głuszca. Głuszka dołączyła do samca, który dwa lata temu trafił do warszawskiego ZOO z Nadleśnictwa Głęboki Bród, które znajduje się na terenie Puszczy Augustowskiej. Połączenie teraz pary pozwoli im wziąć udział jeszcze w tegorocznych tokach, czyli godach tych ptaków.

Samica pochodzi z dziko żyjącej populacji głuszców z regionu Kirowa w Rosji. Głuszka przyjechała pod koniec września 2016 r. do Puszczy Augustowskiej wraz z 20. innymi ptakami.

Głuszce, po miesięcznej kwarantannie, zostały wypuszczone na wolność, aby zasilić populację tych chronionych ptaków.

Translokacja głuszców z Rosji odbywa się w ramach projektu LIFE „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszców na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej”, finansowanego ze środków Lasów Państwowych oraz Unii Europejskiej. Głównym celem projektu jest odbudowa i wzmocnienie rdzennej populacji głuszców w Puszczy Augustowskiej i zapewnienie im ochrony.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2013 r. i potrwa do połowy 2018 r. Do Puszczy Augustowskiej wsiedlono już około 100 głuszców, pochodzących zarówno z Rosji jak i z krajowych hodowli.

Nadleśnictwo Głęboki Bród stworzyło również własny Ośrodek Hodowli Zachowawczej Głuszców, który zapewni ptaki do wsiedlania już po zakończeniu projektu.

Skuteczność wsiedlania głuszców pochodzących z dziko żyjących populacji jest wyższa niż ptaków z hodowli. Wypuszczane ptaki są zaopatrywane w nadajniki telemetryczne i dzięki temu ich dalsze losy mogą być monitorowane.

Głuszec to duży i piękny kurak – waga samca może przekroczyć nawet 5 kg. Niestety w całej Europie jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Drastyczny spadek jego liczebności odnotowano już w połowie  XX w.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot