Powyższe zdjęcia zostały wykonane przez Pana Adama Sieńko, Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów. Podczas wyjazdu służbowego do jednego z leśnictw, po krótkim pobycie na nogawkach spodni osadziło się kilkanaście sztuk tego pajęczaka. W naszym kraju ok. 20% tych pajęczaków jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferii, a każdego roku zaraża się nią ponad 3 500 osób. Oprócz tego pasożyt ten roznosi wiele innych ciężkich chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
W naszym kraju ok. 20% tych pajęczaków jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferii, a każdego roku zaraża się nią ponad 3 500 osób. Oprócz tego pasożyt ten roznosi wiele innych ciężkich chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Największą aktywność kleszcze wykazują od kwietnia do czerwca oraz od września do października. Kleszcze przyciąga jasny kolor, ciepło, ruch powietrza. Podstawowymi sposobami ochrony przed kleszczami i przenoszonymi przez nie chorobami są:
-odpowiedni ubiór (wysokie buty, długie spodnie (z nogawkami włożonymi do butów), bluza z długim rękawem, okrycie głowy),
-unikanie siadania, leżenia na trawie i pod krzewami,
-stosowanie długo działających preparatów odstraszających kleszcze na skórę i ubranie,
-staranne oglądanie ubrania po wyjściu z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze,
-dokładne przeglądanie powierzchni ciała oraz wczesne i ostrożne usuwanie kleszcza ze skóry.
Adam Sieńko, Joanna Jadeszko
Zdjęcia: Adam Sieńko
Źródło: www.augustow.bialystok.lasy.gov.pl