• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 16 maj 2017 10:47

Majówka z Funduszami Europejskimi po raz czwarty

Napisane przez  KR
Źródło: www.wrotapodlasia.pl Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Prawie 40 projektów i setki zwiedzających. Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Podlaskiem.

W tym roku impreza, organizowana przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie programów unijnych, odbędzie się w dniach 18-21 maja. Już od czterech lat uczestniczy w niej nasze województwo i beneficjenci, którzy otrzymali wsparcie z Funduszy Europejskich.

RPO w całym regionie

Najwięcej, bo aż 20 projektów zaprezentują beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Uczestnicy Dni Otwartych FE mogą je oglądać w różnych zakątkach regionu.

Mieszkańcy Łomży, którzy wybiorą się na miejską pływalnię, która powstała właśnie dzięki dotacji z RPO, mogą wziąć udział w zajęciach fitness, a także obejrzeć pokaz nurkowania i zejść pod wodę w asyście profesjonalnych nurków. Natomiast przedszkolaki mogą obejrzeć łomżyński stadion miejski: trybuny, płytę stadionu, bieżnię.

Jazda ciągnikiem w Ciechanowcu

Muzeum Wsi im. K. Kluka w Ciechanowcu, które dzięki funduszom unijnym zrealizowało kilka projektów, oprócz bezpłatnego zwiedzania wystaw, oferuje swoim gościom specjalne wydarzenia. Można obejrzeć pokaz jazdy zabytkowych ciągników z kolekcji działu techniki rolniczej, a także spróbować regionalnych potraw czy naparów sporządzonych na podstawie przepisów patrona muzeum – ks. Krzysztofa Kluka. Wieczorem czeka nas koncert Warszawskiej Kapeli z Targówka oraz pokaz filmów w kinie plenerowym.

Mleko ma potencjał 

Do Muzeum Mleka w Grajewie, które powstało w ramach RPOWP, zapraszamy miłośników tego napoju. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, która w nowoczesny sposób opowiada o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Muzeum jest interaktywne i multimedialne, atrakcyjne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Umożliwia bowiem nie tylko zdobycie wiedzy, ale też wspólną zabawę.

Z kolei w Wysokiem Mazowieckiem swoje podwoje otworzy znana firma produkująca przetwory mleczne – Mlekovita. Środki z RPO pozwoliły na utworzenie w niej Centrum Badań i Rozwoju, składającego się z nowoczesnego laboratorium oraz Zakładu Fizykochemii i Zakładu Mikrobiologii i Bakteriologii, wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt. Dzięki niemu Mlekovita rozwija się i wprowadza na rynek nowe produkty.

Kulturalnie i na sportowo

Suwalski Ośrodek Kultury w ramach Dni Otwartych zaprasza na Konfrontacje Teatralne Talentów Wokalnych „Świetlik”. Można wziąć udział w lekcjach teatralnych i rodzinnych warsztatach artystycznych, a także obejrzeć wystawę fotografii.

Natomiast w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędą się warsztaty baletowe, a zwiedzający mają okazję zajrzeć za kulisy, gdzie ukryta jest skomplikowana technika sceniczna i z bliska obejrzeć dekoracje oraz elementy scenograficzne wystawianych spektakli.

Nie zabraknie też wydarzeń sportowych. Na plaży miejskiej w Dojlidach odbędzie się festyn rekreacyjny dla dzieci, można też z dużą zniżką wypożyczyć np. kajaki, rowery wodne czy rowery.

Dni z edukacją

Podczas Dni Otwartych zaprezentują się też szkoły i placówki edukacyjne, które otrzymały dotacje z RPO. W Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku zobaczymy prezentacje stacji kontroli pojazdów oraz urządzeń diagnostycznych. A kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w swoich samochodach. W białostockim „Elektryku” zobaczymy minielektrownię zamontowaną na dachu szkoły, która wykorzystuje odnawialne źródła energii: wiatr i słońce.

Już po raz kolejny Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku organizuje „Dzień z inżynierią genetyczną”, podczas którego można poznać m.in. historię inżynierii genetycznej, dowiedzieć się, czym jest GMO i klonowanie. W ramach warsztatów uczestniczy przygotują zdrowe przekąski: chipsy z marchewki i jabłek z wykorzystaniem procesu liofilizacji, dowiedzą się również, w których owocach i warzywach znajduje się najwięcej kwasów nukleinowych.

W Sokołach udostępniony zostanie zwiedzającym Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Prezentacja jest połączona z bezpłatnymi konsultacjami ze specjalistami pracującymi w ośrodku: rehabilitantem, oligofrenopedagogiem, logopedą, specjalistami od autyzmu.

Więcej na stronie

To tylko niektóre atrakcje. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową www.dniotwarte.eu, na której informujemy o wszystkich imprezach, które odbędą w danej miejscowości. Wystarczy podać miejsce, które nas interesuje, a na stronie ukażą się imprezy, które są tam zaplanowane.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Październik 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^