• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 18 maj 2017 20:38

Wędrówka w czasie

Napisane przez  EL

Już w niedzielę 21 maja od godz. 11.00 do 15.00 będziemy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu na terenie naszego miasta. Na podróż śladami bohaterów książki Szymona Teżewskiego: " Eteromanka" zaprasza Muzeum Ziemi Augustowskiej i Miejski Dom Kultury w Augustowie.

Eteromanka to fikcyjna, mrożąca krew w żyłach historia, osadzona w rzeczywistości międzywojennego Augustowa. Mamy tu wątek szpiegowski, erotyczny, kabałę i okultyzm. Co ciekawe jednym z głównych bohaterów jest .... maszyna do pisania, która niczym dybuk opanowuje duszę i ciało. Demoniczna kobieta - Małogorzata Weiss i Marek Lipiński - niespełniony pisarz, wprowadzony przez nią w świat eteromanów - ludzi uzależnionych od eteru, błądzą w świecie, w którym fikcja splata się z rzeczywistością. Książka Teżewskiego zwyciężyła w konkursie literackim "Tutaj jestem" organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Sprzedała się bardzo dobrze.

Idea gry terenowej - Eterotrasy zrodziła się w rozmowie Moniki Rowińskiej z Szymonem Teżewskim. Koordynatorem całej imprezy mianowany został Tomasz Kiełczewski - znany dotychczas min. jako pomysłodawca i koordynator historycznego Szlaku Orła Białego.

Tomasz Kiełczewski przyznaje, że znajomość książki przyda się graczom, jednak osoby, które nie zapoznały się z lekturą też sobie świetnie w grze poradzą.

W pierwszym punkcie, czyli na dworcu PKP w Augustowie, osoba ubrana w stroje z epoki wręczy każdemu graczowi pocztówkę nr 1 z miejscem historycznym czyli dworcem. Z tyłu pocztówki będzie cytat z książki i napisana wierszem informacja - zagadka, gdzie znajduje się następny punkt gry. Jeżeli ktoś będzie miał problemy z rozwiązaniem zagadki, otrzyma koło ratunkowe - będzie mógł wykonać telefon, a kolejny punkt gry zostanie mu wskazany. Jednak niestety zarobi w ten sposób punkty karne. "Generalnie chodzi o czas - kto pierwszy ten lepszy" - mówi Pan Tomasz.

Warto zaznaczyć, że wszystkie punkty gry nawiązują do fabuły książki. Wiersze z tyłu pocztówki stworzył autor i pracownicy Muzeum Ziemi Augustowskiej. Ciekawostką dla graczy może być to, że jedną z przebranych postaci wręczających pocztówki będzie sam autor książki ! Ujawni się on na pewno podczas gry i będzie można otrzymać od niego autograf. Każdy bowiem uczestnik dostanie nagrodę - książkę autora. Wszyscy zostaną też zaproszeni na degustację kawy w specjalnie na tę okazję przygotowanej przedwojennej kawiarni. Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali szereg cennych nagród: tablety, odtwarzacze mp3, pendrive, karnety na basen, wejściówki do kina.

Przedsmak atmosfery, jaka nas tego dnia czeka oddał już swoisty happening - zorganizowanie sesji fotograficznej w Rynku Z. Augusta. Wzięli w niej udział pracownicy APK oraz osoby, które będą brały udział w obsłudze gry - wszyscy przebrani w stroje z epoki. Wzbudziło to duże zainteresowanie przechodniów, którzy zainteresowani dopytywali się o szczegóły przedsięwzięcia.

Pan Tomasz przyznaje, że z radością podjął się koordynacji wydarzenia, między innymi dlatego, że szczególnym sentymentem darzy czas i miejsce, w których osadzona jest lektura: lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku. Jest to wyjątkowy okres w historii Augustowa. Dodatkowego kolorytu dodawał stacjonujący w Augustowie Pułk Ułanów Krechowieckich. " Miasto rozwijało się, tętniło życiem, a ludzie z radością uczestniczyli w różnych inicjatywach społecznych" - opowiada Pan Tomasz. Zapewnia również, że są pomysły na kolejne tego typu imprezy. "Chcemy, żeby historię prezentować w sposób żywy. Działania parateatralne są świetnym na to sposobem".

Z niecierpliwością na nie czekamy !!!

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^