• 1
  • 2
  • 3
  • 4
środa, 07 czerwiec 2017 19:55

Augustowska wizytówka muzyczna

Napisane przez  EL

Zapewne wszyscy mieszkańcy Augustowa znają te trzy niewysokie, blisko siebie usytuowane, jakby "przytulone" budynki przy ul. Wybickiego. To augustowska Szkoła Muzyczna. Mieści się tu ona od 1979 r., a ciągły, dynamiczny jej rozwój wart jest choć chwili zatrzymania i uwagi.

Początkowo w szkole prowadzone były klasy: fortepianu, akordeonu, skrzypiec i wiolonczeli. W latach 80-tych rozszerzono kształcenie o instrumenty dęte drewniane. W latach dziewięćdziesiątych powstała klasa gitary. W 1998 r. otworzono w szkole klasę perkusji. Warto przy tym zaznaczyć, że cały czas rozwijała się działalność dydaktyczna i organizatorska. Od 1999 roku szkoła organizuje letnie festiwale muzyczne pod nazwą "Augustowskie Spotkania Zespołów Kameralnych".

Wystarczy tylko spojrzeć na stronę www, by dostrzec, jak liczne są sukcesy uczniów zarówno w skali regionalnej jak ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Zaskakującym jest przede wszystkim fakt, że tak kameralna szkoła z dużym powodzeniem organizuje raz na dwa lata Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne. Stworzyła także w Augustowie Ogólnopolski Punkt Konsultacyjny Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie w specjalności gitary i fortepianu. Inicjatywy te zawdzięcza obecnemu dyrektorowi mgr Dariuszowi Michałowskiemu.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny rozwijał się powoli. "Jednym z jego filarów od samego początku jest nasza pianistka Pani Anetta Pękala" - zaznaczył Dyrektor. Konkurs najpierw miał wymiar regionalny. "Z uwagi na duże zainteresowanie, postanowiliśmy rozszerzyć jego zasięg w kolejnej edycji na wymiar ogólnopolski. Do konkursu zgłoszono uczniów z większości liczących się szkół w Polsce. Następnie pojawiła się idea, by ze względu na dotychczasowe powodzenie konkursu i fakt obecności miasta przy ścianie wschodniej, jeszcze rozszerzyć jego zasięg o wymiar międzynarodowy" - opowiada Dariusz Michałowski.- "Osoby z Litwy czy Białorusi mają do nas o wiele bliżej niż np. z Wrocławia..."
Obecnie na konkurs jest tak dużo zgłoszeń, że szkoła musi blokować przyjęcia. "Gościmy uczestników z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji (z najlepszych szkół moskiewskich), z Singapuru, Chin, Belgii..." Jury konkursu jest zawsze z najwyższej półki. Wystarczy wymienić tu takie nazwiska jak choćby: prof. Grzegorz Kurzyński, prof. Andrzej Tatarski czy spoza kraju Tatiana Szewczenko....

Dariusz Michałowski sukces konkursu postrzega w odpowiedniej logistyce i atmosferze, jaka panuje w szkole i w ogóle w Augustowie: "uczestnicy nie muszą niczego szukać, wszystko jest świetnie zorganizowane. Nie mówiąc o wspaniałej aurze, którą Augustów po prostu ma." Jest to też wizytówka dla miasta. W jednej chwili zjeżdża się do niego około sześciuset osób z całego świata. Baza noclegowa jest wtedy wykorzystana w stu procentach. "Wielu wraca później do Augustowa w celach turystycznych" - mówi Dyrektor.

Choć sukces samego konkursu jest rzeczywiście niebywały, szkoła cały czas niedomaga sprzętowo." Staramy się zgłaszać do różnych programów ministerialnych, jest lepiej, ale i tak uposażenie szkoły jak na taki konkurs jest zbyt ubogie" - powiedział nam Dyrektor. To dzięki sponsorom, jak choćby YAMAHA, która na każdą edycję zapewnia główny fortepian koncertowy, dzięki dotacjom ze strony Ministra Kultury, Marszałka Województwa Podlaskiego, Burmistrza Augustowa - konkurs ma szanse na kolejne edycje i tym samym na promocję miasta.
Z pewnością warto pielęgnować tę niebywałą wizytówkę, jaką ma Augustów w postaci szkoły, jej znakomitych pedagogów, organizatorów i uczniów. Właśnie dbałość o tego typu inicjatywy zapewni miastu rozkwit i rozsławi w świecie, przynosząc też realne korzyści finansowe.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^