• 1
  • 2
  • 3
piątek, 09 czerwiec 2017 16:10

Augustów bez dworca?

Napisane przez EL

Dnia 7 czerwca w wyniku ogłoszonego wcześniej przetargu spółka PKS Nova sprzedała prywatnemu inwestorowi dworzec PKS w Augustowie.

Prezes Nowej, Cezary Sieradzki powiedział nam, że decyzja o sprzedaży podyktowana była przede wszystkim potrzebą optymalizacji majątku spółki i jego restrukturyzacji. "Obejmując stanowisko, otrzymałem informację od poprzedniego prezesa, że okoliczni mieszkańcy skarżą się na usytuowanie dworca i ruch autobusowy. Poza tym już od paru lat istniały propozycje, by dworzec z tego miejsca przenieść" - powiedział Cezary Sieradzki."Staraliśmy się przy przygotowywaniu przetargu zabezpieczyć Augustów w czasie wakacyjnym i inwestor nie ma prawa zlikwidować dworca przed 31 sierpnia 2017 r". - powiedział nam Prezes. Według Pana Sieradzkiego dotychczasowy PKS generował jedynie koszty i to znacznie za wysokie, by mógł je udźwignąć jeden podmiot gospodarczy. Prezes zapewnił, że sprawa leży mu na sercu jednak " spółka samodzielnie na pewno nie będzie kupować nowego terenu pod dworzec PKS. W Augustowie jest kilku przewoźników. Jesteśmy jak najbardziej gotowi partycypować w kosztach, by stworzyć coś nowego" - dodał.

Z kolei w-ce burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk nie krył swego zaniepokojenia zaistniałą sytuacją. "Z inicjatywy Pana Marszałka Bogdana Dyjuka w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się rozmowy w tej sprawie." - powiedział. "Po raz kolejny samorząd miasta został postawiony przed faktem dokonanym. Nie mamy już dworca PKP, dworzec PKS ma być wydany z końcem sierpnia, chyba że nowy właściciel wyrazi zgodę na użytkowanie przez jakiś czas tego terenu przez PKS." Mirosław Karolczuk przyznaje, że Nova oferowała Miastu zakup gruntu za cenę około 3 mln. złotych, ale na to Miasto po prostu nie stać. "Osobiście jestem trochę zdziwiony, że teren ten znalazł nabywcę za taką cenę. Nasz budżet tegoroczny jest bardzo napięty, bardzo proinwestycyjny i nie można znaleźć na poczekaniu wolnych trzech milionów złotych"- dodał.
Oczywiście są miasta, gdzie dworca PKS po prostu nie ma, ale wypadałoby, żeby tam, gdzie latem przewija się tylu turystów, był dworzec choć z sanitariatami i zadaszeniem. "Nie ma wątpliwości, że zależy nam na tym, żeby pasażerowie komunikacji autobusowej mieli godne warunki czekania na połączenie" - powiedział w-ce burmistrz Karolczuk.

Miejmy nadzieję, że skoro sprawa każdej ze stron leży na sercu, znajdą one rozwiązanie, wykazując tym samym dbałość nie tylko o wizerunek miasta ale i o wygodę turystów, którzy rok w rok zostawiają w Augustowie swoje pieniądze.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.