• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 11 lipiec 2017 12:40

Nowe zasady segregacji odpadów

Napisane przez  EL
Źródło zdjęcia: Pixabay Źródło zdjęcia: Pixabay

1 lipca 2017 r. wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów czyli nowe, ujednolicone na całą Polskę przepisy dotyczące sposobu segregacji śmieci. Wynikają one z wymogów stawianych Polsce przez Unię Europejską.

Obecnie odpady dzieli się na cztery kategorie: papier, szkło (z możliwością podziału na bezbarwne i kolorowe), metale i tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne. Do każdego rodzaju odpadów służyć będzie inny kolor worka lub pojemnika. I tak: pojemnik lub worek niebieski przeznaczony jest na papier, do zielonego należy wrzucać szkło (z możliwością podziału na bezbarwne i kolorowe), do żółtego metale i tworzywa sztuczne, natomiast brązowy zarezerwowano na odpady biodegradowalne.

Wdrożenie nowego systemu segregacji odpadów na terenach użytku publicznego należy do zadań gmin, które na wymianę samych pojemników mają aż pięć lat. Natomiast nowy sposób oznakowania pojemników, uwzględniający cztery powyższe kategorie, musi być wprowadzony najpóźniej do 31 grudnia br.

Powyższe zmiany mają na celu podwyższenie poziomu odzysku, a tym samym ponownego użycia: papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych z obecnych 25% do zalecanych przez UE 50%.

Odrębną kwestię stanowią tzw. odpady problemowe, których nadal nie wolno wrzucać do żadnego z powyższych pojemników. Wyliczyć tu można: zużyte baterie, sprzęt AGD i RTV, przeterminowane leki i odpady budowlane. Baterie należy zostawić w specjalnych pojemnikach wystawionych w sklepach, które zbierają też sprzęt AGD i RTV. Przeterminowane leki trzeba oddać w aptece. Pozostałe odpady problemowe należy zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, który obecny jest w każdej gminie.

Komentarze  

#1 ddeee 2017-07-16 18:22
W Augustowie obowiązują jakieś nowe zasady, bo brak jakiejkolwiek infromacji z UM. PS. Nie wszystkie problemowe odpady można oddawać do augustowskiego PSZOK !!! A powinnye być przyjmowane wszystkie bez wyjątku! Co do butelek i puszek to tylko kaucje nas uratują. Za PRL-u tak były i problemu nie było, bo butelki zbierali lokalni pijacy lub dzieciaki na lody. PS.2: Na litwie na plażach są co jakis czas rozstawione plastikowe śmietniki (po 2) i na zejściach z plaż w laskach i ścieżkach worki na stelażach. Poza tym każdy tam wkłada śmieci do torby/placaka i wyrzuca w najbliższym koszu (taka inna kultura). A u nas busmistrz nic nie robi. Jak był syf na plaży za postiwem tak jest coraz większy. Ludzie zamiast kąpać się w jeziorze to wyławiają butelki. Brawo !!!
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^