• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 11 sierpień 2017 20:30

Powstanie zeroenergetyczny budynek wielorodzinny

Napisane przez  KR
Źródło: Wrota Podlasia Źródło: Wrota Podlasia

Wicemarszałkowie województwa Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno i przedstawiciele firmy Unibep SA podpisali dziś, 10 sierpnia w Bielsku Podlaskim umowę na realizację projektu badawczo-rozwojowego, dzięki któremu powstanie prototypowy, samowystarczalny energetycznie budynek mieszkalny.

Uczestników spotkania powitał  Leszek Gołąbiecki, prezes Unibepu, który podziękował członkom Zarządu Województwa za przyznanie dotacji w ramach konkursu na działalność badawczo-rozwojową w firmach. Podkreślił, że projekt pomoże w rozwoju oddziału spółki – Unihouse.

– Mamy nadzieję, że jest to projekt skrojony na miarę Regionalnego Programu Operacyjnego i województwa podlaskiego – powiedziała wicemarszałek Anna Naszkiewicz. Natomiast wicemarszałek Maciej Żywno przypominał, że Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego zakłada rozwój regionu w oparciu o konkurencyjne firmy. – Ten konkurs pozwala przedsiębiorstwom podnosić jakość produktów, a tym samym poprawiać swoją pozycję na rynku. Cieszę się, że do grona tych przedsiębiorstw dołącza Unibep i Unihouse. Państwa sukces jest sukcesem regionu – podkreślił wicemarszałek.

Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego pomoże w opracowaniu, a następnie wdrożeniu do produkcji w Fabryce Domów Unihouse w Bielsku Podlaskim modułów, z których są budowane budynki wielorodzinne. Kilkupiętrowe bloki zrealizowane dzięki takim modułom będą zeroenergetyczne, a więc samowystarczalne pod względem energetycznym. Prace badawczo-rozwojowe dotyczą przede wszystkim stworzenia nowych rozwiązań w zakresie izolacji i akustyki domów, a także poprawy ich parametrów cieplnych i wilgotnościowych.

W ramach projektu powstanie prototyp takiego budynku, który zostanie poddany różnym testom. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy opracowane wcześniej rozwiązania konstrukcyjne sprawdzają się w warunkach rzeczywistych, a następnie je udoskonalać.

Całkowita wartość projektu to prawie 4,5 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP wynosi 2,4 mln zł. Jego realizacja ma się zakończyć w listopadzie 2019 roku.

Budynek zeroenergetyczny to, w skrócie, budynek samowystarczalny pod względem energetycznym. Dzięki rozwiązaniom takim, jak np. odzysk ciepła z wentylacji, czy doskonałej izolacji, zapotrzebowanie na energię grzewczą w tego typu domu jest bardzo niskie. Dodatkowo budynek zeroenergetyczny nie emituje dwutlenku węgla. Jest więc przyjazny środowisku.

Źródło: Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^