• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 14 listopad 2017 15:26

Jeszcze w tym roku ruszą pożyczki dla przedsiębiorców

Napisane przez  KR
Źródło: Wrota Podlasia Źródło: Wrota Podlasia

Dziś, 14 listopada, Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał pierwsze umowy z pośrednikami na udzielanie pożyczek ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. – Zachęcam wszystkich beneficjentów do korzystania z instrumentów finansowych, bo to jest przyszłość pomocy unijnej – powiedziała Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Pośrednicy będą odpowiedzialni za obsługę pożyczek w ramach działania 1.3 (wspieranie inwestycji w przedsiębiorstwach). BGK wyłonił ich w postępowaniu przetargowym. Kwota zamówienia w postępowaniu to 28 mln zł. Podzielona została na trzy części.  I i II część zamówienia po 10 mln zł – wygrało ECDF S.A. z Poznania oraz Mega Sonic S.A. z Warszawy, natomiast III część w kwocie 8 mln – Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A z Warszawy.

– Pośrednicy to oficjalna forma. Ja wolę nazwę – nasi partnerzy, zwłaszcza że z tymi instytucjami współpracujemy już od dawna – podkreśliła Patrycja Wolińska–Bartkiewicz, dyrektor zarządzająca z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak zauważyła dyrektor, z ECDF BGK podpisał już jedenastą umowa, a z TISE – szóstą.

Preferencyjne warunki

Pożyczki mogą zostać przeznaczone na przedsięwzięcia rozwojowe w sektorze usług, a także na zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach (bez ograniczeń branżowych), na terenie województwa podlaskiego.

Są adresowane do mikro i małych przedsiębiorstw i udzielane na preferencyjnych zasadach. Przedsiębiorca może otrzymać pożyczkę (do 1 mln zł) na sfinansowanie aż 92,5 proc. wartości inwestycji, maksymalny okres spłaty to 60 miesięcy, karencja w spłacie sięga 6 miesięcy, oprocentowanie jest korzystniejsze niż na zasadach rynkowych, poza tym nie pobiera się żadnych opłat i prowizji związanych z udostępnieniem i obsługą tej formy wsparcia.

– Pożyczki są bardzo atrakcyjne. Nie boję się więc, że nie będzie zainteresowania nimi. Potencjał tego województwa jest duży, a oferta konkurencyjna w stosunku do ofert rynkowych i finansowych – powiedział Krzysztof Joachimczak, wiceprezes ECDF.

Jak zapowiedzieli pośrednicy i BGK, pożyczki mają ruszyć jak najszybciej, jeszcze w tym roku.

Kolejne umowy przed nami

Wyłonienie pośredników to efekt umowy, jaką podpisał Zarząd Województwa Podlaskiego z BGK 29 listopada 2016 roku, na mocy której został utworzony fundusz (tzw. fundusz funduszy) w celu zapewnienia wsparcia finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 dla kilku instrumentów finansowych (pożyczek i inwestycji kapitałowych). Trafią one do przedsiębiorców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz do osób bezrobotnych. Wartość tej umowy to blisko 267 mln zł.

Źródło: Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Necko - Sala weselna
^ REKLAMA ^