• 1
  • 2
  • 3
  • 4
środa, 06 grudzień 2017 23:01

II LO w Augustowie Laureatem Nagrody Honorowej „Świadek historii”

Napisane przez  EL

W tym roku do Nagrody Honorowej „Świadek Historii” zgłoszono 47 kandydatów z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Kapituła, pod przewodnictwem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, postanowiła uhonorować sześciu. Wśród nich jest II Liceum Ogólnokształcące im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie.


Nagroda Honorowa „Świadek Historii” została zainicjowana w 2009 r. w Białymstoku jako regionalny odpowiednik ogólnopolskiej Nagrody Honorowej IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Obecnie jest przyznawana w oddziałach Instytutu w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie i w Szczecinie. Mogą ją otrzymać osoby fizyczne oraz instytucje i stowarzyszenia, szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierające pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności, w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Przyznawana jest także osobom i instytucjom zza granicy.
II LO w Augustowie od 25 lat prowadzi wyjątkowo aktywną działalność na rzecz upamiętniania historii narodu polskiego. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, wartości patriotyczne stały się fundamentem kształcenia uczniów i wyróżniają jej absolwentów. Cechą szczególną szkoły jest to, że uczy młodzież historii, która harmonijnie łączy się z teraźniejszością i kształtuje postawy obywatelskie. Szczególne zaangażowanie społeczności szkoły widać w zakresie historii regionalnej: upamiętnianiu i propagowaniu wiedzy o Obławie Augustowskiej oraz o działalności miejscowych struktur podziemia niepodległościowego. Młodzież realizuje własne projekty edukacyjne, uczestniczy w konkursach regionalnych i ogólnopolskich realizowanych przez inne podmioty, od lat współtworzy projekty białostockiego Oddziału IPN.
Uroczysta gala IX edycji nagrody odbędzie się w czwartek, 7 grudnia o godz. 16 w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, przy ul. Warsztatowej 1A. Nagrody wręczy wiceprezes Instytutu - Jan Baster.
Poza II LO w Augustowie, wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Wojciech Ciesielski,
Walenty Jabłoński, Władysław Kałudziński, Irena Kostera, Dr Janina Luberda-Zapaśnik.

wrotapodlasia.pl

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Necko - Sala weselna
^ REKLAMA ^