• 1
  • 2
piątek, 12 styczeń 2018 06:55

Digitalizacja cennych nagrań

Napisane przez  EL

Ponad pół wieku przeleżały w archiwum WOAK. Za kilka miesięcy będzie można je oglądać i słuchać w Internecie. Nagrania muzyczne na taśmach szpulowych i magnetofonowych, filmy z kaset VHS – zapis żywej kultury z kilkudziesięciu lat. O przedsięwzięciu poinformowali na konferencji prasowej (11.01) wicemarszałek województwa Maciej Żywno, dyrektor WOAK-u Cezary Mielko i dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku otrzymał dofinansowanie w wysokości 188 tysięcy złotych na projekt „Podlaskie zbiory cyfrowe”. Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Cyfrowa”. O wkład własny do projektu – 48 tysięcy złotych – zatroszczył się zarząd województwa podlaskiego. Wartość całego projektu to blisko 240 tysięcy złotych.

-Digitalizacja to obecnie nie przywilej, ale konieczność. Niezwykle cenne zbiory – zapis tradycyjnej muzyki, śpiewu, obrzędów – przez pół wieku przeleżały w archiwum, na nośnikach, które teraz są nieużyteczne i nie gwarantują ich zachowania. To ostatni dzwonek, by je uratować. Połączenie tradycyjnego dziedzictwa z nowoczesnym technologiami może przynieść wspaniałe efekty, sprawić, że młodzież zacznie się tą tradycją interesować – przekonuje Maciej Żywno. – Warte podkreślenia jest to, że projekt realizują wspólnie dwie instytucje kultury, a na takiej współpracy bardzo mi zależało.

WOAK realizuje projekt w partnerstwie z Książnicą Podlaską im. Ł. Górnickiego.

- Książnica Podlaska weszła w świat digitalizacji już kilka lat temu. Mamy w pełni wyposażoną pracownię digitalizacji, mamy sprzęt i fachowców. Pomożemy kolegom z WOAK-u, a jednocześnie zrobimy coś dla siebie. Zamierzamy zdigitalizować 120 tysięcy kart katalogowych – podkreśla dyrektor Książnicy Jolanta Gadek.

To wielka szansa dla obu instytucji, bo wiele cennych obiektów zostanie uwiecznionych, zabezpieczonych przed zniszczeniem i co istotne – bezpłatnie udostępnionych w Internecie, na specjalnie zaprojektowanej stronie internetowej. Z portalu będzie można korzystać od początku czerwca. W sumie zdigitalizowanych zostanie i udostępnionych: 100 filmów i 200 nagrań muzycznych, 2000 zdjęć archiwalnych, 1000 obiektów piśmienniczych, takich jak afisze, ulotki, plakaty, programy, opracowania, i 120 tysięcy kart katalogowych Książnicy Podlaskiej.

- W archiwum WOAK znajdują się bardzo cenne materiały – nagrania audio i wideo, które dokumentują tradycyjną ludową muzykę, pieśni i zwyczaje z kilkudziesięciu lat. To praca wielu instruktorów naszej instytucji, którzy począwszy od lat 60. jeździli w teren, od Suwalszczyzny po Bug, i nagrywali wiejskie grupy śpiewacze, solistów, instrumentalistów. Ten materiał z każdym rokiem nabiera wartości, bo to udokumentowana żywa kultura ludowa i to ta najbardziej ulotna, w wymiarze niematerialnym – mówi Cezary Mielko.,
Archiwalny materiał będzie z pewnością niezwykle cenny dla badaczy kultury, etnologów, etnomuzykologów. Z uwagi na to że najstarsze nagrania są na taśmach szpulowych, nie można z nich obecnie korzystać, ponieważ grożą zerwaniem. Po wykonaniu cyfrowej kopii będą dostępne dla każdego.

W planach digitalizacji zasobów WOAK są:

– taśmy szpulowe (55 sztuk) z lat 60., 70. i 80.;

– kasety magnetofonowe (80 sztuk) z lat 90.;

– kasety wideo VHS (25 sztuk).

Są to cenne zbiory dokumentujące przeglądy WOAK, zarówno muzyczne, jak i obrzędowe, zachowujące tradycyjne pieśni, melodie, zwyczaje i obrzędy. I w tamtych odległych latach nie były tak stylizowane, jak obecnie. To prawdziwy powrót do tradycyjnego brzmienia – w tym tkwi największa wartość tych archiwalnych materiałów. Na taśmach znalazły się także efekty przeprowadzonych badań terenowych (głównie region kurpiowski), wywiadów, wykładów, audycji radiowych. Zbiory obejmują zarchiwizowane przeglądy WOAK: Przeglądy Pieśni Wielkopostnych, Przeglądy Pieśni Pogrzebowych, Wojewódzki Przegląd „W Poszukiwaniu i Przekazywaniu Folkloru”, Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny, Wojewódzki Przegląd Instrumentalistów, Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych, Wojewódzki Przegląd Rodzin Muzykujących, Wiosenne Kolędowanie z Konopielką.

Znaczna część nagrań to archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Zachowało się 16 taśm szpulowych z nagraniami pieśni i melodii tańców z repertuaru zespołu, nagrania koncertowe programów artystycznych, koncerty kolęd. W zbiorach znalazły się także kroniki i albumy, plakaty, zdjęcia, programy koncertowe, foldery jubileuszowe.

WOAK w Białymstoku prowadzi obecnie prace zmierzające do utworzenia w swoich obiektach (kamienicy przy ul. Kilińskiego oraz w pawilonach Spodki przy ul. św. Rocha) Centrum Animacji i Edukacji Kulturalnej. Będzie to nowoczesna placówka edukacyjna i popularyzatorska, udostępniająca materiały z zakresu dziedzictwa kulturowego naszego regionu szerokim kręgom odbiorców: mieszkańcom regionu, kraju oraz gościom zagranicznym. W obiektach WOAK powstaną: Multimedialna Szkoła Kultury i Tradycji oraz Centrum Działań Twórczych i Digitalizacji.

Zdigitalizowane obecnie materiały będą kluczową częścią projektu – będą udostępniane zarówno do badań naukowych, jak i wykorzystywane w interaktywnych formach multimedialnych do prowadzenia działań popularyzatorskich i edukacyjnych. W formie cyfrowej mają być dostepne już w czerwcu br.

wrotapodlasia.pl

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

MIRAD - Bar przy kominku
Zakład stolarski
Foto Bajka - VHS
Foto Bajka - Fotograf
Zalew Mobile
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Kwiecień 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zajazd WIWA
Tepete - Auto zastępcze
Inter Meble
^ REKLAMA ^
KA-MIX
^ REKLAMA ^