• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 13 luty 2018 16:11

„Pamiętaj człowiecze…”

Napisane przez  EPB
Źródło zdjęcia: Pixabay Źródło zdjęcia: Pixabay

Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień, o którym pamiętają nawet ci „mniej praktykujący” katolicy. Zadziwiające jest to, że wtedy każdy chce uczestniczyć we mszy świętej, pomimo tego, że nie jest to święto nakazane. Zdaje się, że bez pokutnego posypania głowy popiołem nie jest możliwe rozpoczęcie postu. Jeszcze więcej osób wie, którego dnia w danym roku przypada Popielec.

Ta wiedza związana jest z tym, że kończy się okres zabaw, a zaczyna Wielki Post. W tym roku data Środy Popielcowej powoduje dylemat, bo zbiegła się z Walentynkami. I oto wiele więc osób pyta: jak to pogodzić? Tylko co tu godzić? Na kolację z żoną, mężem, dziewczyną można iść w każdy inny dzień, w którym nie trzeba zamawiać stolika na kilka tygodni wcześniej. Kwiaty kobiety lubią otrzymywać zawsze i bez okazji. Natomiast głowę popiołem w kościele posypiemy tylko w Popielec. Dla tych, których dręczą dylematy podpowiadam: uczcijmy dzień Świętego Walentego w wigilię tego święta, czyli dziś. Posypanie głowy popiołem ma symboliczny wymiar. Popiół jest oznaką pokuty i śmiertelności człowieka, ale też odrodzenia.

Historia Środy Popielcowej ściśle wiąże się z genezą Wielkiego Postu, który pierwotnie obejmował jedynie Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Następnie od III wieku jak zauważają historycy liturgii, poszczono tydzień przed Zmartwychwstaniem Pańskim. Wiek później post na wzór poszczącego Jezusa na pustyni trwał 40 dni. Sześciotygodniowy post przed Wielkanocą zaczęto obchodzić w Rzymie w VI wieku, doliczając w 604 roku cztery brakujące dni odliczone przez świąteczne z charakteru niedziele. Dlatego też początek Wielkiego Postu przypada na środę. Obrzęd posypywania głów popiołem w kościele ustanowiono w 1091 roku na synodzie w Benewencie. Upowszechnił go papież Urban II w 1099 roku. Wtedy też ustalono, że popiół ma pochodzić z palm wielkanocnych poświęconych w Niedzielę Wielkanocną poprzedniego roku. Od tego czasu środę rozpoczynającą Wielki Post nazywa się Środą Popielcową, w którą na znak pokuty kapłan posypuje wiernym głowę popiołem.

Zwyczaj posypywania głów popiołem jest pozostałością po starożytnej liturgii publicznego nakładania pokuty wyłącznie na grzeszników. Polegało to na „wypędzaniu” ich z kościoła po uprzedniej spowiedzi publicznej. Pokutnicy wychodzili przed kościół, gdzie biskup z prezbiterami sypał na ich głowy popiół powtarzając słowa Pisma Świętego z Księgi Rodzaju „Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne” (3,19). Następnie kropiono ich wodą święconą, a także szaty pokutne, które przywdziewali na cały okres Wielkiego Postu. Do końca Postu nie mieli prawa wejść do kościoła, czyli do Wielkiego Czwartku, po sakramencie spowiedzi. Z czasem zwyczaj rozciągnięto na wszystkich uczestników liturgii, na znak solidarności Kościoła z uznanym za trędowatego grzesznikiem.

Głowy popiołem posypywano już w starożytności, gdzie w ten sposób skruchę i swą marność ukazywali także Egipcjanie i Grecy. Pamiętając o swej bezspornej marności, biorąc pod uwagę coraz większe uwielbienie samego siebie, posypmy głowy popiołem.

Komentarze  

#2 Hehe 2018-02-14 12:09
No pewnie, że miłością! Korzystniej dla organizmu. :lol:
Cytować
#1 Brygida 2018-02-13 22:03
To ja juz nie wiem czy mam 14 II posypac glowe popiolem czy zyc miloscia (walentynki). Czlowiek skolowany taki...
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Necko - Sala weselna
^ REKLAMA ^