• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 11 marzec 2018 18:04

Sto lat Sołtysom z okazji ich święta!

Napisane przez  EPB

„Sołtys na zagrodzie równy wojewodzie” - Chciałoby się rzec sielanka i swawola, ale czy tak jest naprawdę? Kim jest sołtys i co do niego i od niego zależy?

O byciu sołtysem z okazji dzisiejszego Dnia Sołtysa rozmawiamy z Tadeuszem Smoleńskim z Netty Pierwszej, który w ubiegłym roku zajął drugie miejsce w plebiscycie Sołtys Roku w naszym województwie. Pomimo tego, iż prowadzi duże gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę krów mlecznych, zawsze ma czas dla mieszkańców.

Sołtysem jest Pan od lat. Warto brać na siebie taką odpowiedzialność?

Oczywiście, bo bardzo fajnie być sołtysem. Człowiek ma większy kontakt z otoczeniem, z ludźmi, ale to trzeba przede wszystkim lubić.

Znane jest powiedzenie „sołtys na zagrodzie równy wojewodzie”. Jak jest z tą równością?

Niestety takiej władzy nie mamy. Boli to, że mamy mało do powiedzenia. Tzn. mówić możemy i mówimy głośno, nawet nas słuchają, ale nie zawsze to wykonują. Chciałby się dużo zrobić, ale nie mamy takiej mocy.

Z jakimi problemami przychodzą do Pana mieszkańcy?

Teraz to są drobne rzeczy, że za śmieci za drogo trzeba płacić, chcą by pewne rzeczy wyjaśnić... Skarżą się trochę, ale ogólnie dobrze nam się żyje. Teraz takich dużych problemów w naszym sołectwie nie ma. Chcielibyśmy zrobić chodnik od szkoły wzdłuż drogi, bo jest bardzo niebezpiecznie szczególnie dla dzieci, które muszą dojść lub dojechać rowerem do szkoły. Gdy droga jest sucha, to jeszcze da się iść poboczem, ale gdy mokro, trzeba uciekać praktycznie do rowu. Ale jak wiadomo, gdy rozmawiamy o tym z powiatem, jest wieczny brak pieniędzy.

Jest Pan jednym z najlepszych sołtysów w kraju. Są siły na kolejną kadencję?

To piękna sprawa i wielka satysfakcja być tak wyróżnionym przez wojewodę. Mieszkańcy głosowali na mnie, miałem dużo głosów. Wybory będą na początku następnego roku. Jeszcze nie wiem, czy będę kandydował, chciałbym, ale czy wieś będzie dalej mnie chciała? Zobaczymy.

Czego życzyć Panu z okazji Dnia Sołtysa?

Tak jak każdemu, zadowolenia z życia, z wnuków, dzieci i dużo zdrowia, a jako mieszkańcowi wsi i sołtysowi to lepszego dostępu do sieci. Na wsi mamy jeszcze za słaby internet. Wymaga się, wręcz żąda od nas, by wszystko załatwiać internetowo, Urząd Skarbowy, ARiMR, a my jeszcze tego nie umiemy.

To może szkolenia by się przydały?

Szkolenia to dla młodych. Nam powinni jeszcze pozwolić dojechać do końcówki swojego gospodarzenia jeszcze na starych zasadach. Ja preferuję kontakt bezpośredni, który sprzyja lepszemu poznaniu się, zacieśnianiu więzi społecznych.

Życzymy zatem Panu i wszystkim Sołtysom zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i służbowym. Żeby głos sołtysa był zawsze wysłuchany i wprowadzany w życie.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Necko - Sala weselna
^ REKLAMA ^