• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 13 marzec 2018 13:29

Odblaskowy eksperyment w Krasnymborze

Napisane przez  KR
Źródło: KPP Augustów Źródło: KPP Augustów

Augustowscy policjanci przeprowadzili "Odblaskowy eksperyment". To profilaktyczne przedsięwzięcie miało na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych po zmierzchu. Działania prowadzone były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!"

W minionym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Augustowie przeprowadzili „odblaskowy eksperyment. Do udziału w przedsięwzięciu mundurowi zaprosili druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Sztabin. W pierwszej części spotkania, policjanci przedstawili założenia przedsięwzięcia oraz przekazali podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Następnie przystąpiono do eksperymentu, do którego wykorzystano radiowóz  z włączonymi światłami mijania. Kilkadziesiąt metrów przed pojazdem ustawiono trzy osoby, bez elementów odblaskowych, a następnie poproszono je o umieszczenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy pojazdu. Dzięki temu, uczestniczący w eksperymencie obserwatorzy mogli się przekonać, jaka jest różnica w widoczności pomiędzy osobą posiadającą elementy odblaskowe i bez odblasków. Po tej krótkiej pozorowanej sytuacji uczestnicy eksperymentu jednoznacznie przyznali, że odblaski znacznie poprawiają widoczność pieszego na drodze. Dodatkowo funkcjonariusze przypomnieli, że kierowca jest w stanie zauważyć pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 30 m. Dzięki elementom odblaskowym, przy dobrych warunkach atmosferycznych dystans ten wzrasta nawet do 300 metrów. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie i uniknięcie potrącenia.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

Źródło: KPP Augustów

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Necko - Sala weselna
^ REKLAMA ^