• 1
  • 2
sobota, 24 marzec 2018 09:07

Pomnik Matki-Polki w Sejnach zdemontowany

Napisane przez  KR
Fot: Wiesław Kot Fot: Wiesław Kot

W środę, dnia 21 marca, został zdemontowany Pomnik Matki-Polki stojący w parku, w centrum Sejn. Decyzja o jego rozebraniu została podjęta, ponieważ na bokach jego cokołu znajdowały się elementy propagujące Armię Czerwoną oraz Polskę Ludową, a mianowicie były to sylwetki czerwonoarmistów i orzeł bez korony.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, czyli ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, ma zakończyć się rozpoczęty po zmianie ustroju proces dekomunizacji obiektów publicznych. Nowelizacja ustawy przewiduje także m.in. skrócenie czasu, jaki mają na usunięcie pomników upamiętniających komunizm właściciele terenu, na którym się one znajdują, do 31 marca 2018 r. W województwie Podlaskim, w ramach w/w ustawy mają zostać usunięte co najmniej 22 tablice i pomniki. Na tej liście znajdował się również sejneński pomnik.
Ten 10-metrowy obiekt został postawiony w roku 1970 z okazji 25-lecia PRL-u i nazywany był Pomnikiem Zwycięstwa bądź Wdzięczności. W roku 1982 monument przemianowano na Pomnik Matki-Polki.

Definicja Matki-Polki powstała w czasie powstań i zrywów wolnościowych w Polsce. W tamtym czasie termin ten oznaczał kobiety, które zostawały same, bo mężczyźni, ich mężowie, byli oddelegowywani do walki za Ojczyznę. To na kobietach spoczywał wtedy obowiązek zajęcia się domem, rodziną i całą związaną z życiem codziennością. Kobiety miały obowiązek być silnymi, zdeterminowanymi, całkowicie oddanymi swoim dzieciom, ale również krajowi. W wyjątkowej sytuacji jaką była wojna oraz panujący w tamtych czasach kryzys, kobiety musiały wykazać się heroizmem oraz siłą. I właśnie ten heroizm Matki-Polki wiązał się z jej oddaniem rodzinie oraz wyższym wartościom, czyli oddaniem się Ojczyźnie i wolności.
W późniejszym okresie, czyli w czasach PRL-u, termin Matka-Polka przybrał inne znaczenie. Był to symbol kobiety, która dźwiga na swoich barkach utrzymanie rodziny, pracę zawodową, wychowywanie dzieci, zdobywanie pożywienia stojąc w długich kolejkach, gotowanie, pranie, sprzątanie. Mężczyzna miał wtedy na głowie jedynie swoją pracę zawodową i był odsunięty od spraw domowych oraz rodzinnych. W tym przypadku heroizm kobiet miał zupełnie inne znaczenie. Odnosił się bowiem do „walki” z codziennością i utrzymaniem rodziny.

Niezależnie od tego jaką w poszczególnych latach pomnik w Sejnach nosił nazwę, na rzeźbie niezmiennie pozostały komunistyczne symbole, dlatego spotkał go taki, a nie inny los. Zdemontowany monument został ostatecznie przetransportowany na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Sejnach, gdzie ma cierpliwie czekać na decyzję co się z nim dalej stanie. Zadecydować o tym mają ponoć mieszkańcy miasta. Według wyrażanych przez nich opinii pomnik powinien był pozostać na swoim miejscu, ponieważ stanowił on dla wielu mieszkańców wartość sentymentalną. W opinii niektórych internautów wybrzmiewa, że „wystarczyło usunąć niektóre elementy czy napisy i pomnik zostawić, bo niszczenie swojej historii do niczego dobrego nie doprowadzi. Zwykli obywatele potrzebują innych działań i nie rozważają znaczenia kawałka betonu.”

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

MIRAD - Bar przy kominku
Zakład stolarski
Foto Bajka - VHS
Foto Bajka - Fotograf
Zalew Mobile
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Kwiecień 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zajazd WIWA
Tepete - Auto zastępcze
Inter Meble
^ REKLAMA ^
KA-MIX
^ REKLAMA ^