• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 12 kwiecień 2018 20:17

Będzie więcej ryb - mówi Maciej Kaszuba

Napisane przez Emilia Paliwoda - Burak

Z tej wiadomości ucieszą się przede wszystkim wędkarze, ale nie tylko. Jest szansa na wydłużenie sezonu turystycznego. Dzisiaj w Augustowie na trwającym jeszcze wspólnym posiedzeniu członków Zarządu Głównego PZW, dyrektora Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach oraz Zarządu Koła PZW w Augustowie dokonywane są ostatnie ustalenia techniczne.

Rozmowy i zabiegi toczące się już od trzech lat mają szansę zakończyć się jutro porozumieniem w augustowskim magistracie.

Chodzi o zakaz połowu ryb siecią lub niewodem na dwóch augustowskich jeziorach: Necku i Rospudzie, których dzierżawcą jest Gospodarstwo Rybackie Suwałki Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Od trzech lat rozmawiamy z dyrektorem Gospodarstwa w Suwałkach o ograniczeniu odłowów sieciowych w tych jeziorach. Spotykaliśmy się kilkukrotnie i faktycznie były tego efekty, bo ograniczono odłowy. Występowały większe zarybienia, ale siatki się jednak zdarzały, zwłaszcza wiosną przy odłowach tarlaka. W ubiegłym roku zmienił się cały Zarząd Główny PZW, a prezesem został Teodor Rudnik. Wyszedł on z inicjatywą spotykania się z samorządowcami, działaczami PZW i wędkarzami. – opowiada o całej sprawie Maciej Kaszuba, wędkarz i członek Koła PZW w Augustowie.

Efektem tych spotkań ma być całkowity zakaz połowu siecią czy niewodem. Dotyczyć będzie tylko tych jezior, które znajdują się w ośrodkach miejskich, które skupiają najwięcej turystów. Oprócz Necka i Rospudy, wolne od sieci będą Orzysz, Roś, Gołdap i Jezioro Ełckie. Walka o to nie była łatwa, bo jak zaznacza pan Maciej, protesty odbywały się od lat i nie tylko w Augustowie. W Piszu z tego powodu blokowano nawet drogi. Jak widać sprawa jest ważna, ale ma szanse zakończyć się sukcesem.

- Wiemy już, że tu odłowy będą zaprzestane, ale jeszcze nie wiemy na jakich zasadach. Omówione zostanie to na dzisiejszym spotkaniu i jutro z panem burmistrzem – mówi Kaszuba. Zaznacza też, że teraz, o to czy będzie ryba w naszych jeziorach, będą musieli dbać też sami wędkarze:
- Oni muszą szanować te jeziora. Nie mogą zabierać wszystkiego, co złowią, czy wymiarowe czy nie, ponad limit. Muszą pilnować siebie nawzajem, a gdy zobaczą sieci kłusownicze, to muszą to zgłaszać do odpowiednich służb. Dodatkowo liczymy na pomoc w zarybieniach czy proekologicznych akcjach sprzątania brzegów.

Zakaz ma przynieść wiele korzyści, nie tylko wędkarzom, ale i miastu. Zdaniem pana Macieja proces ten może trwać do dwóch czy trzech lat, gdy pogłowie ryby zwiększy się na tyle, by połowy były satysfakcjonujące i fascynujące. Zachęci to też wędkarzy do goszczenia w naszym mieście bez względu na porę roku.

- Kiedyś turyści przyjeżdżali po naszą rybę i zimą i jesienią. Ale kiedy jej już nie było, to wybierali się na Solinę czy zagranicę. Obecnie stan ryb w Necku i Rospudzie jest całkiem niezły. Ale to właśnie dzięki ograniczonym odłowom. Wędkarze zaczynają chwalić wyniki tych działań. W zeszłym roku łowiło się fajnego okonia, szczupaka, a i sum czasem się trafiał. Wędkarze łowili też bardzo dużo lina. W tym roku zimą z lodu wyłowiono pięknego okonia, a będzie coraz lepiej.
Zakaz odłowu gospodarczego na wspominanych jeziorach ma nie mieć wpływu na ceny ryb, czego obawiać się mogą mieszkańcy. Gospodarstwo Rybackie Suwałki dzierżawi ok. 120 jezior, co stanowi 21,5 tys. ha wody. Wyłączenie dwóch z nich nie powinno mieć dużego znaczenia ekonomicznego dla Gospodarstwa, tym samym dla konsumenta.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot