• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 kwiecień 2018 20:36

Eta Akwarydy: spadające gwiazdy niebawem nad Augustowem

Napisane przez Anita Klebanowska
Eta Akwarydy Eta Akwarydy fot. pixabay.com

Przed nami piękne widoki. Na początku maja warto spojrzeć w rozgwieżdżone niebo. W nocy z 5 na 6 maja czeka nas ciekawe zjawisko astronomiczne. Tym razem będzie to deszcz meteorów z roju Eta Akwarydy.

To już kolejny deszcz meteorów w tym roku. Eta Akwarydy są pozostałościami po słynnej Komecie Halleya, a pozostawione przez nią cząstki, docierając do naszej atmosfery, spalają się i pozostawiają na niebie świetliste smugi.

Kiedy i gdzie oglądać spadające gwiazdy w Augustowie?

Owe smugi będą widoczne przy bezchmurnej pogodzie. A według prognoz długoterminowych taka właśnie nas czeka w nocy z 5 na 6 maja, czyli wtedy, kiedy przewidziana jest największa aktywność Eta Akwarydów. Można wtedy zobaczyć na niebie nawet 60 spadających gwiazd w ciągu jednej godziny. Obserwacje najlepiej prowadzić około godziny 4.00 nad ranem.

Deszczu meteorów najlepiej wypatrywać na północno-wschodnim niebie, w granicach gwiazdozbioru Wodnika. Ważne jest, by spadające gwiazdy oglądać z dala od latarni miejskich ze względu na duże skupienie sztucznego światła. Ciemniejsze niebo jest lepsze do obserwacji. Proponuje się również obserwacje z wyżej położonego terenu, jednakże w okolicy ciężko o bezdrzewne wzniesienia. Można spróbować na Białej Górze, którą znajdziemy w części Augustowa o nazwie Klonownica, przy ujściu rzeczki Klonownicy do jeziora Necko (okolice Hetmana). Znana jest również Zamkowa Góra w Rajgrodzie, tzw. "majowa góra" w Bargłowie Dwornym. Do tego typu obserwacji nadają się doskonale również otwarte przestrzenie, takie jak łąki okolicznych wsi czy środek jeziora. Ale zrobiło się romantycznie...

Powodzenia w wypatrywaniu!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot