• 1
  • 2
  • 3
środa, 25 kwiecień 2018 13:58

Pod 997 nie połączysz się z policją

Napisane przez Anita Klebanowska
zmiany 997 MSWiA zmiany 997 MSWiA fot. pixabay.com

Do tej pory numer 997 służył do wzywania policji. Teraz w wielu województwach zgłaszać się będą Centra Powiadomienia Ratunkowego. Z czasem zmiana będzie wprowadzona również w województwie podlaskim. Termin jest już znany.

Dobre wyniki pilotażu przeprowadzonego na Śląsku, sprawiły że na ten rok zaplanowano przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce. Decyzja Ministerstwa ma pomóc nie tylko w sprawnym przyjmowaniu zgłoszeń i szybszej pomocy, ale również odciążeniu numeru alarmowego 112. Dysporzytorzy z policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, z których wynika zagrożenie życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Informacja Ministerstwa oświadcza, że ponadto "przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują".

W 2017 r. numer 997 kierował do CPR-u tylko w Śląskiem. W kwietniu zmiany obejmą województwa opolskie i świętokrzyskie. W maju lubuskie oraz kujawsko-pomorskie. Dzięki zmianie oczekiwanie na połączenie z operatorem ma wynieść średnio 10 sekund.

Kiedy zmiany dotyczące numeru 997 obejmą Podlasie?

- W województwie podlaskim zmiany wejdą w lipcu 2018 - poinformował nas Wydział Prasowy MSWiA.

Szczegóły nie są jeszcze znane. Idźkowska Anna, rzecznik wojewody podlaskiego, powiadamia: Jeśli chodzi o szczegóły to wszystko jest jeszcze na etapie rozmów i ustaleń. Będziemy przygotowywać w tym celu konferencję prasową, a odbędzie się ona prawdopodobnie na początku czerwca.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot