• 1
  • 2
  • 3
piątek, 18 maj 2018 16:03

Wyższe rachunki za wodę i ścieki: "Sami jesteśmy zaskoczeni"

Napisane przez Anita Klebanowska
Wyższe rachunki za wodę i ścieki: "Sami jesteśmy zaskoczeni" fot. pixabay.com

Z dniem 19 maja wchodzi w życie nowa taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie miasta Augustów i gminy Augustów na okres kolejnych 3 lat. W pierwszym roku cena wody nie ulegnie zmianie, jednak cena odprowadzania ścieków wzrośnie o 12 groszy. W kolejnych latach przewidziane są kolejne podwyżki cen zarówno za wodę, jak i za ścieki.

Cena za odprowadzanie ścieków podwyższona jest o 12 groszy i wynosi 4,89 zł/m3. Podane ceny są cenami netto. W kolejnych latach wzrosną do: 5,03 zł/m3 w drugim roku i 5,07 zł/m3 w trzecim roku obowiązywania taryfy. Cena za wodę natomiast w pierwszym roku nie ulega zmianie i wynosi 3,36 zł/m3 netto. W drugim roku - 3,39 zł/m3, a w trzecim - 3,40 zł/m3.

- Sami jesteśmy zaskakoczeni - mówi pracownik spółki Wodociągi i Kanalizacje Miejskie w Augustowie o terminie, w jakim ceny zaczynają obowiązywać. - Decyzja wchodzi w życie po 7 dniach od ogłoszenia przez regulatora, którym jest PGW Wody Polskie. Informacja została opublikowana na stronie 11 maja, także 7 dni upływa 19 maja. Do nas informacja o opublikowaniu dotarła dopiero dziś (18 maja - przyp. red.). Do tej pory, kiedy tematem zajmowała się Rada Miasta, zawsze mieliśmy takie informacje z miesięcznym wyprzedzeniem.

- Stawki za wodę i ścieki ustalają firmy wodociągowo-kanalizacyjne. W przypadku Augustowa i gminy Augustów to Wodociągi i Kanalizacje Miejskie Spółka z o.o. w Augustowie decydują o cenie, jaką mieszkańcy zapłacą za wodę - przypominają Wody Polskie, dodając, że są jedynie regulatorem, czyli sprawdzają czy firmy wodociągowe uwzględniły rzeczywiste koszty zaopatrzenia w wodę.

Z czego może wynikać podwyżka cen w Augustowie? Dotychczasowa taryfa obowiązywała od 2015 roku. Dowiadujemy się, że od tamtego czasu spółka Wodociągi i Kanalizacje Miejskie dokonywała inwestycji. Ponadto doszło do inflacji również w tym sektorze. Potwierdza to decyzja, w której czytamy o "zmianie warunków ekonomicznych wykonywania przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej" oraz o kosztach "związanych ze świadczeniem usług".

Badamy również sytuację w pozostałych gminach na terenie naszego powiatu. W Biuletynie Informacji Publicznej RZGW w Białymstoku pojawiły się nowe taryfy dla zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w gminie Bargłów Kościelny czy gminie Płaska. Minął tydzień od ich ogłoszenia, więc podane tam ceny również obowiązują ich mieszkańców.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot