• 1
  • 2
  • 3
środa, 23 maj 2018 08:57

Nowe "piątaki" już w obiegu

Napisane przez Anita Klebanowska
nowa pięciozłotówka nowa pięciozłotówka mat. prasowy

Do obiegu wprowadzono nową monetę o nominale pięciu złotych. Nie jest to jednak moneta wyłącznie dla kolekcjonerów, bo docelowo wyemitowana ma być w nakładzie do 38 424 000 sztuk: - Tak aby trafiła do każdego Polaka – wyjaśnił prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.

Nowa moneta o nominale 5 złotych od tej dotychczas znanej różni się nieznacznie. Moneta ma co prawda te same wymiary i kolorystykę, jak dotychczasowa pięciozłotówka, lecz na jej awersie, czyli wokół cyfry 5, znajduje się napis "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

- Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą - tłumaczy prezes Adam Glapiński.

Niebawem będziemy mogli natknąć się na tego typu pięciozłotówki w sklepie czy banku. Czy będziemy chcieli zachować na dłużej tego typu pamiątkę, czy wydamy ją na chleb, bądź przysłowiowe waciki... To wyłącznie od nas samych zależy na jaki cel przeznaczymy swoją monetę na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot