Wydrukuj tę stronę
środa, 30 maj 2018 23:59

Umowy z 19 gminami na dofinansowanie jednostek OSP

Napisane przez KR
Źródło: Wrota Podlasia Źródło: Wrota Podlasia

To było już piąta w tym miesiącu taka uroczystość. Tym razem z dodatkowych pieniędzy na wyposażenie i sprzęt dla swoich hufców OSP może się cieszyć aż 19 gmin z powiatów kolneńskiego, grajewskiego i łomżyńskiego.

W tym roku samorząd województwa przeznaczył na wsparcie podlaskich strażaków-ochotników rekordową kwotę 800 tys. zł. Umowy w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego podpisał z burmistrzami i wójtami Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup m.in. specjalistycznego sprzętu ratowniczo-gaśniczego i odzieży ochronnej.

- Każde pieniądze cieszą. Wasze potrzeby z pewnością są większe, ale dzielimy się tym co mamy. Mam też nadzieję, że z każdym rokiem ta kwota będzie zwiększana – podkreślał Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Każda jednostka w swoim zakresie będzie decydowała na co wyda przyznane jej pieniądze – czy na dodatkowe wyposażenie w odzież, czy sprzęt. Ja mogę tylko życzyć żebyście poza ćwiczeniami mieli jak najmniej okazji do testowania tego sprzętu w boju. Niestety nie jest to możliwe, teraz choćby coraz głośniej jest o wybuchających pożarach wysypisk. Wykonujecie wielką pracę, robicie to społecznie, nie otrzymując wynagrodzenia, nie oczekując splendorów.

Warto dodać, że kwota przeznaczana na potrzeby OSP jest systematycznie zwiększana. W budżecie województwa na 2016 rok zabezpieczono na ten cel 200 tys. zł. Wsparcie otrzymały wówczas 62 jednostki samorządowe. W ubiegłorocznym budżecie województwa (2017 r.), na taką pomoc zabezpieczono dwukrotność kwoty poprzedniej - 400 tys. zł. - wtedy dotację otrzymało 101 samorządów - wszyscy wnioskujący.

W siedzibie OSP Ruda (gmina Grajewo) umowy zostały podpisane z przedstawicielami: gminy Grajewo, miasta Grajewo, Jedwabnego, Kolna, Łomży, Małego Płocka, Miastkowa, Nowogrodu, Piątnicy, Przytuł, Rajgrodu, Radziłowa, Stawisk, Szczuczyna, Śniadowa, Turośli, Wąsoszy, Wizny, Zbójnej.

Źródło: Wrota Podlasia