Wydrukuj tę stronę
środa, 06 czerwiec 2018 14:33

Zakwit sinic! Necko objęte zakazem kąpieli

Napisane przez Anita Klebanowska
zakwit sinic w Necku zakwit sinic w Necku UM Augustów

"Z powodu zakwitu sinic wprowadzono zakaz kąpieli na jez. Necko. W związku z tym w najbliższy weekend wyciąg nart wodnych w Augustowie będzie nieczynny" - podaje UM Augustów.

Wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni. Szczególnie na baczności muszą się mieć osoby posiadające skłonności alergiczne. W ich przypadku kontakt z sinicami może się zakończyć niewydolnością oddechową. Jeśli wystąpią którekolwiek z powyższych objawów, potrzebna jest pomoc lekarska.

Apelujemy o czujność nie tylko w Necku, ale również w pozostałych akwenach. Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają odpowiednie duże nasłonecznienie, temperatura wody przekraczająca ok. 18 stopni Celsjusza oraz brak silnego wiatru, a dokładnie z taką pogodą mieliśmy do czynienia jeszcze 2 dni temu.

Warto też wiedzieć, że toksyny uwalniane przez sinice mogą pozostawać w wodzie jeszcze długo po wykwicie. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy woda nie jest mętna, nie towarzyszy jej zmieniony zapach, a także, czy nie pieni się. W sytuacji wystąpienia którejkolwiek z powyższych oznak lepiej zrezygnować z kąpieli.