• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 10 lipiec 2018 18:22

Na stacjach paliw nie będzie PB i ON - uwaga na nowe oznakowanie

Napisane przez  Anita Klebanowska
Na stacjach paliw nie będzie PB i ON - uwaga na nowe oznakowanie fot. pixabay.com

W październiku na stałe zmieni się sposób oznaczania paliw na stacjach benzynowych. Jesienią będzie ono obowiązywało wszędzie, a gdzieniegdzie można zetknąć się z nim już teraz. Wszystko za sprawą nowej dyrektywy unijnej, która ujednolica te oznakowanie we wszystkich krajach UE i krajach sąsiadujących w celu ułatwienia wszystkim tankowania za granicą.

Nowe oznakowanie pojawi się nie tylko na dystrybutorach i pistoletach wszelkich stacji paliw w Polsce, a także przy wlewach paliwa pojazdów wyprodukowanych po 11 października 2018. Na wielu stacjach, w tym na tych w Augustowie, nowo wprowadzone oznakowanie pojawi się obok już istniejącego, które z czasem zostanie zminimalizowane. Wszystko po to, by klienci spokojnie mogli się do niego przyzwyczaić.

Jak wyglądają nowe symbole?

Oznakowanie benzyny będzie umieszczone w kółku, oleju napędowego w kwadracie, natomiast gazu w rombie. Zmienią się również litery i cyfry którymi oznaczane są paliwa. Z czasem zniknie dotychczasowe znane nam PB i ON.
Dla benzyny: E5, E10 i E85 (w kółku);
dla oleju napędowego: B7, B10 i XTL (w kwadracie);
dla paliw gazowych: H2, CNG, LPG i LNG (w rombie).

Oznakowania możemy spodziewać się nie tylko we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale również w krajach sąsiadujących np. w Norwegii, Lichtensteinie, Serbii czy Macedonii. Do tej pory różne oznakowanie mogło być problematyczne dla kierowców. Dyrektywa pochyla się nad nimi, by wszędzie mogli czuć się swobodnie - jak u siebie.

Niektórzy Internauci doszukują się tu wykorzeniania polskiej tradycji. Uważamy, że daleko tu do tego, choć ujednolicenie oznakowania faktycznie może być uznawane za kolejny kroczek Unii, czyniący ze świata tzw. globalnej wioski, gdzie wszędzie funkcjonują te same zasady i normy.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^