• 1
  • 2
środa, 11 lipiec 2018 08:10

V edycja Barciowiska już za nami

Napisane przez MT
V edycja Barciowiska już za nami fot. Bractwo Bartne

Impreza zorganizowana została 7 lipca 2018 r. przez Nadleśnictwo Augustów przy współudziale Bractwa Bartnego. Imprezę rozpoczął nadleśniczy Wojciech Szostak, który powitał wszystkich gości. Następnie omówiono zasady konkursu i przebieg zawodów. Po oficjalnej prezentacji drużyn i losowaniu kłód bartnych uczestnicy o godz. 10 rozpoczęli zmagania.

Dzianie barci jest jednym z elementów prowadzonego przez leśników programu ratowania pszczół. Praktyczne wykonanie kłód bartnych zostało zorganizowane jako konkurs na najlepszą kłodę. W tym roku wystartowało 9 drużyn z kraju i za granicy. Każda z drużyn otrzymała narzędzia do dziania kłód i podczas pracy mogła posiłkować się parametrami modelu pokazowego kłody bartnej. Dodatkowo w tym roku nasi uczestnicy mogli liczyć na pomoc naszych najbardziej doświadczonych „bartników”.

Kolejnym punktem imprezy był konkurs wchodzenia na drzewo przy użyciu leziwa, który został zorganizowany przez Bractwo Bartne. W tym roku w wyniku wypadków losowych w zmaganiach wzięło udział tylko dwóch śmiałków. Leziwo jest narzędziem bartnym służącym do wspinania się na drzewo. Wspinaczka przy użyciu tego narzędzia wymaga dużej wprawy i zręczności.
Zmagania zespołów bartnych dziejących kłody ocenione były przez jury w składzie:
- Wojciech Szostak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów,
- Piotr Piłasiewicz, Bractwo Bartne,
- Adam Kolator, Nadleśnictwo Augustów
- Adam Korzeniecki, Nadleśnictwo Augustów

Jak co roku zadbano również o najmłodszych - ustawiono stoisko edukacyjne z grami i warsztatami plastycznymi. Działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży miały na celu uświadomienie roli pszczół w życiu człowieka i środowisku oraz podniesienie świadomości społecznej o konieczności aktywnej ochrony rodzimych ras pszczół, powstrzymaniu utraty równowagi biologicznej i degradacji ekosystemów.

Zarówno starsi jak i najmłodsi próbowali swoich sił w naszym przyrodniczym „Kole Fortuny”. Każdy uczestnik zabaw otrzymywał drobne upominki. Podczas warsztatów można było też zapoznać się i otrzymać publikacje związane z Nadleśnictwem Augustów i bartnictwem.

Zawody w dzianiu kłód bartnych nie były jedyną atrakcją tego wydarzenia. Na chętnych czekała degustacja i możliwość zakupu miodów od lokalnych pszczelarzy i możliwość zapoznania się z zanikającym w obecnych czasach rzemiosłem kowalskim.
Konkurs dziania barci trwał od 10:00 do 13:00. Po tym czasie jury przystąpiło do oceny. W tym roku poziom był bardzo wysoki, w większości przypadków wykonane przez uczestników kłody mogły zostać od razu wywieszone w lesie. W konkursie na jak najwierniejsze odwzorowanie kłody
bartnej pierwsze miejsce zajęły ex aequo drużyna z zagranicy i ekipa z Bractwa Bartnego. Pozostałe
drużyny zajęły drugie miejsca.

Warto podkreślić, że celem wszelkich „BARCIOWISKOWYCH" zmagań jest promocja ochrony pszczół oraz nauka samodzielnego dziania barci. Bardzo praktycznym efektem było wykonanie dziewięciu kłód bartnych, które po zainstalowaniu w różnych miejscach Polski umożliwią przetrwanie wielu pszczelim rojom.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.