• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 16 lipiec 2018 17:11

73. lata temu...

Napisane przez Anita Klebanowska
obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej fot. Emilia Paliwoda Burak

Obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej miały miejsce w Gibach a otworzyła je uroczysta Msza święta celebrowana przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.

"To oni tworzyli II Rzeczpospolitą, uczyli się, pracowali, żyli z myślą o tym, że budują swoją ojczyznę. Te nadzieje i plany pokrzyżowała wojna i okupacja, a gdy mogło się wydawać, że upragniona wolność jest już w zasięgu ręki, przyszedł cios najstraszliwszy - aresztowanie i zapewne śmierć w okolicznościach, których do dzisiaj nie znamy. (...) Pamięć o nich przypomina nam, że nasza suwerenność nie została nam dana za darmo, ale że została okupiona krwią wielu naszych rodaków. Oby podobna tragedia nigdy więcej się nie wydarzyła, obyśmy też jednak zawsze pamiętali, jak wielkim darem i jak wielkim zadaniem jest dla nas wolna Polska" - wybrzmiał na Górze Krzyży fragment listu napisanego przez Andrzeja Dudę, który podczas obchodów uroczystości został odczytany przez Tadeusza Deszkiewicza - doradcę prezydenta RP.

W uroczystości wzięli udział również: wiceminister spraw praw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński z małżonką, lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, ks. Stanisław Wysocki - prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, rodziny ofiar obławy oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół oraz służb mundurowych. Nie zabrakło przedstawicieli mediów, również tych ogólnopolskich, jak TVP czy TVN.

Obława Augustowska (inaczej: Obława Lipcowa) to operacja przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez oddziały 50 Armii radzieckiej i wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB. Miała ona na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk oraz Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”. Głównymi organizatorami obchodów są Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 i Urząd Gminy Giby.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot