• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 31 lipiec 2018 10:21

Augustowski lekarz stanie przed sądem

Napisane przez Anita Klebanowska
szpital w Augustowie szpital w Augustowie fot. Anita Klebanowska

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała właśnie do Sądu Rejonowego w Augustowie akt oskarżenia przeciwko jednemu z augustowskich lekarzy za nieumyślne narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Śledztwo w tej sprawie oraz zebranie opinii biegłych pozwoliły, by skierować akt oskarżenia przeciwko Maciejowi Ś. dopiero po 3 latach od samego zdarzenia.

- W okresie od 16 sierpnia 2015 roku do 17 sierpnia 2015 roku w Augustowie na terenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Oddziału Chirurgii Ogólnej pełniąc obowiązki lekarza dyżurnego, na którym ciążył obowiązek opieki nad przebywającym na sali obserwacyjnej pacjentem Jerzym S. nie zachował należytej ostrożności w ten sposób, iż mając wiedzę o stanie zdrowia pacjenta podłączonego do stałego monitorowania czynności życiowych i procesie jego leczenia, oddychającego za pomocą rurki tracheotomijnej, podjął decyzję o odłączeniu w dniu 16 sierpnia 2015 roku Jerzego S. od sprzętu monitorującego parametry życiowe, co uniemożliwiło w nocy z 16/17 sierpnia 2015 roku zasygnalizowanie personelowi medycznemu pogarszającego się stanu zdrowia i zaburzeń czynności układu krążeniowo-oddechowego oraz wezwania natychmiastowej pomocy medycznej, skutkujących podjęciem niezwłocznych działań medycznych uznając, iż stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszego monitorowania, przez co nieumyślnie naraził Jerzego S. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czym działał na jego szkodę, tj. o czyn z art.. 160 § 2 kk w zw. z art. 160 § 3 kk. - brzmi komunikat rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Suwałkach, Iwony Tomkiewicz.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot