Nic dziwnego, kiedy afrykańskie temperatury i fantastyczna temperatura w augutowskich jeziorach wahająca się między 25,5°C - 26,7°C (dane na dzień 2 sierpnia 2018), zachęcają do tej formy wypoczynku.
Przypomnijmy jednak, że w myśl nowego prawa wodnego wiele miejsc w Polsce zostało wyłączonych z możliwości bezterminowego korzystania. Nastąpiło to, kiedy pozbawiono ich statusu kąpielisk, ale zostały "miejscami czasowo wykorzystywanymi do kąpieli" - według nowego prawa wodnego owe "czasowo" oznacza jedynie 30 dni w roku.
- Nierealne jest w naszych warunkach wypełnienie terminu "kąpieliska" z kilku powodów. Największym problemem jest ograniczona liczba ratowników, którzy mogliby obsługiwać plaże w Augustowie - komentował dla nas sprawę Andrzej Zarzecki, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Temat rozwijaliśmy w artykule "Chmury nad słonecznym patrolem".
Tymczasem od 1 sierpnia przez kolejne 30 dni sezonu funkcjonują w Augustowie jedynie 2 strzeżone plaże, a właściwie 1,5.
Strzeżone plaże w Augustowie i okolicy
Jedyne całosezonowe kąpielisko strzeżone w naszym powiecie funkcjonuje przy ośrodku Camp Serwy. Sezon kąpielowy rozpoczął się tam 24 czerwca i trwa. Ośrodek Serwy położony jest wśród lasów i jezior Puszczy Augustowskiej w gminie Płaska, jednak zgodnie z informacjami podanymi na stronie jest to niestety ośrodek zamknięty dla osób postronnych, którzy nie są uczestnikami obozu.
W samym Augustowie znajdziemy 2 strzeżone plaże, a w zasadzie 1,5. 1 sierpnia ratownicy z Molo Radiowej Trójki przenieśli się na Postiw, czyli plażę przy wyciągu narciarskim oraz na Bielnik, gdzie miejsce do kąpieli wyznaczono wyłącznie po jednej stronie pomostu. Plażowicze korzystają jednak z całego dostępnego tam miejsca, nie bacząc na to, że dwóch pracujących tam ratowników ma możliwość obserwacji jedynie części akwenu.
W kolejnym roku miasto planuje utworzenie dwóch stałych kąpielisk, tzn. czynnych całe wakacje. Jedno z nich ma znajdować się właśnie przy plaży Bielnik, a drugie przy molo radiowej Trójki. Czy się uda, zależy od ilości potencjalnych ratowników. By utworzyć wspomniane kąpieliska potrzeba ich przynajmniej 6.