Wydrukuj tę stronę
czwartek, 16 sierpień 2018 11:02

Uroczysty finał Sztafety 100-lecia niepodległości

Napisane przez KR
Źródło: www.terytorialsi.mil.pl Źródło: www.terytorialsi.mil.pl

Sztafeta Niepodległości to symboliczny bieg dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentował 11-sto osobowy zespół biegaczy, który łącznie przebiegł ponad 300 km.

W Sztafecie Niepodległości brało udział 130-stu żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej z trzynastu brygad OT i Dowództwa WOT. Zespoły startowały ze źródeł (11 sierpnia) oraz ujścia Wisły (12 sierpnia), aby 14 sierpnia po przebiegnięciu blisko 1100 km wzdłuż królowej polskich rzek, spotkać się  w Warszawie. Sztafeta odbywała się nieprzerwanie przez całą dobę, biegacze prowadzeni przez przewodników na rowerach, pokonywali trasę w parach. Zmiany zaplanowano co 10 km, a tempo biegu nie mogło być wyższe niż 7 min/km.

Mimo iż Wisła nie płynie przez województwo podlaskie, to 1PBOT bardzo aktywnie właczyłą się w sztafetę. Reprezentacja podlaskiej brygady OT - jako jedyna - startowała z obu kierunków. Zespół "Źródło" liczący 3 żołnierzy z 1PBOT przejął zmianę od Terytorialsów ze śląskiej brygady w sobotę o godz. 16:50 w okolicach Skoczowa (na 20-stym km biegu), by w ciągu 4 dni w 5 zmianach, na trasie obejmującej 5 województw  (śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie i mazowieckie), przebiec w sumie 150 km (koniec wytyczony był na 560 km przed Warszawą, czyli 7 zmian przed metą).
Grupa biegaczy "Ujście" z 1PBOT licząca 8 osób, wystartowała 12 sierpnia br. Przebiegła w ciągu 2 dni w sumie 160 km na terenie 2 województw (kujawsko-pomorskiegio i mazowieckiego).
Podlascy Terytorialsi pokonali w Sztafecie Niepodległości łącznie ponad 300 km, biegnąc o różnych porach dnia i nocy. 13 sierpnia w godz. 12:00 – 13:10 Sztafeta w całości przejęta była przez 1 PBOT, ponieważ jednocześnie wystartowali biegacze z: kierunku Źródło w okoliacach Zawichostu (woj. Świętokrzyskie) oraz Ujście z okolic Torunia.
Uroczysty finał biegu z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, biegaczy oraz personelu zabezpieczającego odbył się w przededniu Święta Wojska Polskiego o godz. 17.00 przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego (Warszawa, ul. Matejki 1/5). Trasę pomiędzy Stadionem PGE Narodowy (meta sztafety) a pomnikiem w biało – czerwonym peletonie wspólnie pokonali wszyscy biegacze sztafety z grup ŹRÓDŁO i UJŚCIE.
Wydarzenie patronatem honorowym objął Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej. Partnerem sztafety jest Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Uczestnicy sztafety ubrani byli w białe i czerwone koszulki ufundowane przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz Grupę WB.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. Brygada liczy prawie 2 000 żołnierzy.

Najbliższe szkolenie kandydatów do służby w 1PBOT rozpoczyna się w październiku. Z uwagi na kilkuetapowy proces rekrutacji ochotnicy już teraz powinni zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień w swojej okolicy. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji dostępne są na stronie: www.terytorialsi.mil.pl.

Beata Leszczyńska
Rzecznik Prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław"