• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 20 sierpień 2018 15:08

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w podlaskim

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

W dniach 8 i 9 oraz 15 i 16 września odbędzie się 26 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów będzie hasło "Niepodległa dla wszystkich". Takie hasło zostało nadane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa są nastawione szczególnie na przypomnienie Polakom historii odzyskania niepodległości, zwrócenie uwagi na znane postacie, ale też zwyczajnych ludzi, którzy podczas zaborów pozostali wierni ojczyźnie i gotowi byli do złożenia największej ofiary - swojego życia - w obronie kraju. Europejskie Dni Dziedzictwa to w tym roku przede wszystkim wskazanie Polakom zabytków, z których do dziś można odczytać dzieje wspomnianych wyżej ludzi, ich bohaterskie losy oraz spuściznę jaką po sobie pozostawili.

W całej Polsce znajduje się mnóstwo miejsc ważnych w historii naszego kraju. Podlasie jest jednak regionem wyjątkowym, gdzie możemy znaleźć szczególnie wiele tego rodzaju zabytków. To właśnie w naszym województwie widać wielokulturowe dzieje, które były tworzone i pielęgnowane przez wieki. Poznawanie tego lokalnego dziedzictwa to szansa na dużo lepsze zrozumienie społeczeństwa, w którym żyjemy.

Zachęcamy do uczestnictwa w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Oprócz zwiedzania zabytków będzie można brać udział w wydarzeniach odbywających się w podlaskich miejscowościach. Poniżej przedstawiamy niektóre atrakcje w pobliżu Augustowa.

Dowspuda

Zespół parkowo-pałacowy Ludwika Michała Paca

8 września, godzina 15:00 - 19:30

- 15:00 otwarcie powiatowych EDD 2018 (Centrum Obsługi Turysty KORDEGARDA)
- 15:10 - "Pałac hrabiego Ludwika Michała Paca w Dowspudzie za czasów swojej świetności", prelekcja na podstawie makiety pałacu (Kordegarda)
- 16:10 - Narodowe Czytanie 2018: "Przedwiośnie" Stefan Żeromski (Kordegarda)
- 16:45 - 18:00 - "Dwory na Suwalszczyźnie" spotkanie autorskie i prezentacja multimedialna nt. dworów z terenu Gminy Raczki (Kordegarda)
- 18:30 - 19:30 - "Onegdaj w dworze polskim..." kameralny koncert instrumentalny (Mała Orkiestra Pacowa pod kierownictwem Ewy Chomicz-Wysockiej)
- Wystawy w świetlicy Internatu Zespołu Szkół im. gen. L.M.Paca w Dowspudzie: prezentacja wybranych dworów Suwalszczyzny, "TOP Ziemi Suwalskiej" fotograficzna prezentacja walorów turystycznych ziemi suwalskiej (realizator Suwalska Organizacja Turystyczna).

Suchowola

Uroczyste otwarcie Centrum Trzech Kultur

16 września, godzina 13:00

Koncerty:
- Klezmerska Orkiestra Teatru Sejneńskiego, Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy "Buńczuk", Karolina Cicha Trio, Sarakina.

Wigry

Klasztor Pokamedulski

15 września, godzina 9:30 - 16:00

Obchody 350-lecia przybycia nad Wigry ojców Kamedułów
- Sesja naukowa Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego nt. dziedzictwa kamedulskiego.

16 września, godzina 9:00 - 22:00

- Blok prezentacji multimedialnych. Zwiedzanie Klasztoru w Wigrach z przewodnikiem. Objazd terenowy dóbr wigierskich.
- Poczęstunek / ognisko. Powrót do Wigier i Suwałk.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot