• 1
  • 2
środa, 22 sierpień 2018 13:54

Wiemy, gdzie są nasze żubry

Napisane przez Anita Klebanowska
żubry w Puszczy Augustowskiej żubry w Puszczy Augustowskiej fot. Adam Kolator

- Oczywiście można spotkać żubry w Puszczy, aczkolwiek nie zachęcamy do specjalnego ich poszukiwania. Zwięrzęta potrzebują spokoju. Wypuszczone na wolnosć zostały w takich miejscach, które nie są specjalnie często odwiedzane przez ludzi, ale żubry są w tej chwili wolnymi zwierzętami. Pójdą tam, gdzie im będzie lepiej. (...) Na widok zbliżającego się człowieka z zasady będą się oddalały. Nie tak panicznie jak sarny, ale powoli, majestetycznie, dostojnie odejdą - mówił nam Karol Chodkiewicz z Nadleśnictwa Augustów.

Warto wiedzieć, że te majestatyczne olbrzymy są i szybkie, i skoczne. Potrafią biec z prędkością 60 km na godzinę, a przeskoczenie 2-metrowego płotu nie stanowi dla nich problemu. Ataki żubrów są jednak niezwykle rzadkie i zazwyczaj prowokuje do nich sam człowiek. Spokojnie idącym po lesie spacerowiczom nic nie grozi ze strony naszych królewskich zwierząt.

Obecnie, żubry w nieco liczniejszym stadzie, dzięki narodzinom małego żubra oraz dołączeniu się samotnego dotąd samca Wiktora, majestatycznie przemierzają Puszczę Augustowską.

- Żubry radzą sobie dobrze. Są w okolicy wsi Wilkownia. To jest obręb Balinka w naszym nadleśnictwie. Jest tam dużo podmokłych lasów liściastych, gdzie rośnie dużo olchy. A tam te zwierzęta lubią najbardziej przebywać - opowiada Radiu Białystok nadleśniczy Wojciech Szostak.

Informacja ta może przydać się zarówno tym, którzy chcieliby żubry zobaczyć, jak również tym, którzy chcą ich za wszelką cenę uniknąć. Za przykładem pracowników naszego Nadleśnictwa nie zachęcamy do specjalnego ich poszukiwania.

Czytaj też: Napotkam żubry w Puszczy i... co dalej?

Gruby Benek