• 1
  • 2
  • 3
piątek, 31 sierpień 2018 23:21

79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

Jak co roku, dnia 1 września, w całej Polsce odbywają się obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej.

W roku 1939 Polska została zaatakowana przez Niemcy. Ten atak zapoczątkował największą i najtragiczniejszą w skutkach wojnę światową jaką poznała historia. W każdą rocznicę tego wydarzenia w całym kraju organizowane są uroczystości mające na celu upamiętnienie tego zdarzenia.

Tradycyjnie najbardziej spektakularne obchody odbywają się pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W programie mają wtedy miejsce m.in. Apel Pamięci, modlitwa międzywyznaniowa w intencji poległych, Odezwa Harcerska oraz okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Pod pomnikiem składane są również liczne wieńce i wiązanki kwiatów. Jak zwykle uroczystości rozpoczynają się o godzinie 4:45 rano, czyli w godzinę ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Była to pierwsza bitwa, która zapoczątkowała II wojnę światową. Polacy przegrali tą nierówną walkę składając kapitulację dopiero dnia 7 września. Chociaż wiedzieli, że siły wroga atakujące z morza, lądu oraz powietrza są przeważające, to i tak podjęli wyzwanie broniąc się zaciekle oraz wykazując wielką odwagę i poświęcenie.

Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Podlaskiem

Również w naszym województwie nie zabraknie uroczystości upamiętniających 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W Białymstoku główne wydarzenie odbędzie się pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku o godzinie 12:00. Tego dnia będą także odprawiane specjalne nabożeństwa, w których wezmą udział m.in. poczty sztandarowe.

W Suwałkach uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. przy ul. Wojska Polskiego. Odbędzie się tam wspólna modlitwa oraz złożenie kwiatów.

W Łomży uroczystości będą miały miejsce w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Zostanie tam wspólnie oddana cześć ofiarom tragicznych wydarzeń z dnia 1 września.

Jak co roku, w całej Polsce punktualnie o godzinie 12:00 zawyją również syreny alarmowe. Ten 3-minutowy hołd będzie wspomnieniem o tych, którzy polegli w walkach za wolność naszego kraju. W naszym obowiązku leży bowiem pielęgnowanie pamięci o nich.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot